piątek, 25 maja 2018

Nowe badanie ujawnia, że nasze komputery są stare i niebezpieczne

Prawie codziennie pojawiają się nowe aktualizacje, a na rynek trafiają nowe komponenty hardware'owe dla pecetów i notebooków. Jak długo trwa, zanim te innowacje faktycznie dotrą do użytkownika? Firma próbnik wie to dosyć dokładnie. Programy tego software'owego przedsiębiorstwa są zainstalowane na około 155 milionach komputerów na świecie i w sposób zanonimizowany rejestrują również podstawowe dane techniczne komputerów. Te informacje to na przykład system operacyjny, wielkość i typ twardego dysku, pamięć operacyjna oraz lista zainstalowanych programów. Analiza wszystkich tych danych prowadzi do zatrważających wniosków: większość pecetów jest przestarzała, ma za dużo programów w mocno postarzałych wersjach i po części pracuje na systemach operacyjnych, które nie otrzymują już wsparcia producentów - mieszanka iście wybuchowa!

Przestarzałe systemy operacyjne

Najbardziej niepokojącym chyba wnioskiem z badania a jest przestarzała wersja systemu operacyjnego. 4,6 procent badanych pecetów wciąż działa pod kontrolą systemu Windows XP. Ten system operacyjny miał swoją premierę w roku 2002 i Microsoft już przed czterema laty całkowicie zaprzestał jego wspierania. Kto nie przeszedł na nowszy Windows, ten naraża swój pecet włącznie ze wszystkimi zapisanymi na nim danymi.
Trzeba jednak zauważyć, że aktualny Windows 10 w porównaniu z ubiegłym rokiem zyskał prawie 5 procent, choć wciąż jest numerem drugim za Windows 7, któremu w tym roku stuknie już dziesięć lat i stopniowo będzie odchodził do historii: aktualne procesory Intela z serii Kaby Lake już teraz nie współpracują z tą wersją Windows.

Czytelnicy Komputer Świata: up to date

Analiza danych dostępowych z sieci wykazała: większość z nich używa Windows 10 i tym samym jest na bieżąco z nowościami.
Wprawdzie Windows 7 jest najpowszechniejszym systemem operacyjnym na świecie, ale przynajmniej większość Czytelników używa najaktualniejszego Windows 10. Na marginesie: Microsoft zapowiedział, że Windows 10 jest ostatnim systemem firmy w formie, jaką znamy. W przyszłości użytkownicy będą otrzymywać zmiany w formie nowych aktualizacji. Już choćby z tego powodu warto zmienić Windows 7 i 8 na Windows 10. Trzeba jednak zauważyć, że kilka procent Czytelników ma jeszcze Windows XP - ci jednak z reguły potrzebują również nowego hardware'u.

Leciwe pecety

Ponad połowa objętych badaniem pecetów ma więcej niż sześć lat, prawie jedna trzecia w roku 2019 skończy dziesięć lat, a zwłaszcza urządzenia z dychą na karku są czynnikiem ryzyka: ponieważ mogą się zepsuć w każdym momencie, to użytkownikom grozi utrata danych. Oprócz tego aktualne nowsze programy choćby do edycji obrazu i wideo działają na nich - o ile w ogóle - opornie i z ograniczeniami. Użytkownicy starszych pecetów albo notebooków muszą rezygnować z nowszych wersji oprogramowania, aby nie przeciążać komputerów.

Jak stare są komputery według raportu

Ponad połowa komputerów jest używana przez siedem lub więcej lat.
Tylko mniej więcej co dziesiąty użytkownik ma komputer nie starszy niż dwa lata. Zdumiewające: większość urządzeń będzie wkrótce świętować dziesiąte urodziny, a to oznacza już ryzyko: może dojść do awarii twardego dysku i utraty danych. Oprócz tego na tych urządzeniach nie będzie działać aktualny i bezpieczny Windows 10.

Przestarzałe programy

Na przeanalizowanych przez urządzeniach zainstalowane było średnio ponad 50 programów. Już sama ilość utrudnia użytkownikom regularne aktualizacje oprogramowania. Z badania wynika, że niemal połowa programów działa w wersjach nieaktualnych.
Wśród programów, które najrzadziej otrzymują nowe wersje, są o dziwo aplikacje istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa: na prawie dwóch trzecich komputerów zainstalowane jest środowisko Java, z czego na połowie w przestarzałej wersji. Również szeroko rozpowszechnione VLC media player i iTunes są aktualizowane bardzo wstrzemięźliwie. W iTunes może to być kwestią spadku popularności, w VLC najważniejszą przyczyną mogą być niewielkie różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami. Zasadniczo nic to jednak nie zmienia: przestarzały software zagraża bezpieczeństwu pecetów i zawsze powinien być zastępowany aktualnymi wersjami.

Mało pecetów z szybkim SSD

Wielu użytkownikom najwyraźniej wcale też nie spieszy się z migracją do nowoczesnych dysków. SSD już od kilku lat są szybką, bezgłośną, ale też stosunkowo kosztowną alternatywą dla klasycznych dysków HDD. Około 14 procent przeanalizowanych komputerów ma na liście wyposażeniowej SSD, który najlepiej sprawdza się jako partycja systemowa. Do przechowywania dużych kolekcji filmów i zdjęć wciąż lepiej nadają się niedrogie HDD.
Większość komputerów jest stosunkowo słabo wyposażona w pamięć operacyjną. Trzy czwarte pecetów albo notebooków ma 4 GB RAM albo mniej. To wystarczy, jeśli pracujemy tylko z Microsoft Wordem i dwoma oknami przeglądarki, ale jeśli na komputerze ma działać gra albo bardziej wymagające oprogramowanie, to zrobi się nerwowo. 8 GB pamięci operacyjnej to dziś minimum.

SSD: niezbyt rozpowszechniony

Prawie wszystkie przeanalizowane komputery mają jeszcze mechaniczne twarde dyski.
Klasyczne twarde dyski (HDD) wciąż są na czele rankingu nośników pamięci. Tylko 7,4 procent komputerów - w większości przypadków kompaktowych notebooków - ma na pokładzie wyłącznie SSD. Dodatkowo do HDD 6,7 procent przeanalizowanych pecetów i notebooków ma zamontowany SSD. W sumie więc stosunkowo drogie SSD występują na 14,1 procent komputerów.

Jak duże są twarde dyski

Wśród HDD 500 GB to wciąż ulubiona pojemność.
Większość dysków SSD w zbadanych komputerach ma pamięć o pojemności od 128 do 512 GB. Tylko 4,4% ma 1 TB. Wśród tradycyjnych HDD 27,7 procent ma pojemność 1 TB i więcej. Większość pecetów ma HDD 500 GB.

Wbudowana pamięć operacyjna

Zdecydowana większość komputerów ma niewiele RAM.
Trzy spośród czterech zbadanych pecetów ma 4 GB lub mniej pamięci operacyjnej. Płynne działanie zaawansowanego oprogramowania i równoczesne wykonywanie wielu zadań wymaga jednak więcej pamięci operacyjnej (RAM). Kto jednak używa komputera bądź notebooka głównie do odtwarzania wideo w YouTube, poczty i programów biurowych, temu 4 GB pamięci operacyjnej wystarczą.

Ranking najpopularniejszych programów

  1. Google Chrome 79% Zdecydowanie najbardziej lubiana przeglądarka pochodzi od Google i przekonuje szybkością działania oraz mnogością dodatkowych aplikacji.
  2. Adobe Flash Player 77% Wprawdzie koniec Flash Playera jest już ostatecznie przypieczętowany, ale pomimo to program wciąż można znaleźć na czterech z pięciu komputerów.
  3. Java 59% Język programowania Java wciąż będzie zyskiwał na znaczeniu, zwłaszcza po abdykacji Flash Playera.
  4. Mozilla Firefox 44% Niezależna przeglądarka przyciąga użytkowników szybkością, niewielkim obciążeniem zasobów i dobrym bezpieczeństwem.
  5. Skype 39% Serwis telefonii IP zrewolucjonizował telekomunikację i od roku 2011 należy do Microsoftu.
  6. Winrar 35% ZIP, RAR albo JAR - ten wszechstronny dearchiwizator radzi sobie ze wszystkimi typami archiwów.
  7. VLC media player 31% Media Player jest dostępny bezpłatnie. Odtwarza prawie wszystkie popularne formaty wideo i muzyczne.
  8. Adobe Reader 27% Program opracowany z myślą o należącym do Adobe formacie PDF znajduje się na prawie jednej trzeciej komputerów.
  9. CCleaner 27% Za pomocą tego programu ponad jedna czwarta użytkowników dba o czystość i szybkość swoich pecetów.
  10. iTunes 19% Niecała jedna piąta wszystkich użytkowników pecetów ma zainstalowany player ze stajni Apple.

Podsumowanie

Badanie przeprowadzone przez a pokazuje, że pomimo permanentnego zalewu nowych produktów dotarcie nowego hard- i sofware'u do użytkowników końcowych jest bardzo długotrwałym procesem. Naturalnie każdy użytkownik musi sam zdecydować, kiedy zainwestuje w nowe komponenty. Ale im starszy jest hardware, tym szybciej może dojść do jego awarii, a ta może być naprawdę kosztowna, jeśli dojdzie do utraty istotnych danych. A regularne aktualizacje oprogramowania i tak są obowiązkiem każdego świadomego użytkownika.

G750JH-DB71 ADP-230EB_T Delta 230W Cord/ładowarka do laptopa ASUS G750JH-DB71,ADP-230EB T,Gaming Laprtop Zasilacze do laptopów
AL15B32 Acer Aspire V5-591G seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
FL40 MOTOROLA DROID MAXX 2 XT1565 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BTY-L77 MSI GT72 2QD GT72S 6QF GT80 2QE seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
B31N1336 Asus VivoBook S551 R553L R553LN S551LN-1A Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A41N1501 ASUS GL752VL GL752VW N552VX N752VW N752VX Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Template by:

Free Blog Templates