Pokazywanie postów oznaczonych etykietą notebooki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą notebooki. Pokaż wszystkie posty

piątek, 19 października 2018

Lenovo Yoga 530. Co może konwertowalny ultrabook za 2300 zł? Test wyjątkowego laptopa z Ryzenem 3 2200U

Od wielu miesięcy AMD próbuje wkraść się w segment niedrogich, mobilnych notebooków, jednak ten segment rynku jest zdominowany przez urządzenia oparte na układach Intela jak Core i3 siódmej i ósmej generacji. Zobaczmy zatem, co potrafi Lenovo Yoga 530 wyposażony w obracany dotykowy ekran i bazujący na nowym energooszczędnym układzie od AMD, Ryzenie 3 2200U.
Na początek warto zaznaczyć, że Lenovo Yoga 530 jest sprzętem dość wyjątkowym. Nie tylko ze względu, że to jedyny dostępny w sprzedaży 14-calowy model ultrabooka oparty na Ryzenie 3 2200U, lecz także dlatego, że wyposażony jest w dotykowy ekran, który można odchylić o 360 stopni, co pozwala korzystać z laptopa jak z tabletu. Mamy więc konwertowalny, płaski, dobrze prezentujący się utrabook, który dostępny jest w bardzo przystępnej cenie. Co więcej, wspomniany już Ryzen 3 2200U oferuje na tyle dobrą wydajność, że bez problemu wystarczy do typowych zastosowań, można nawet uruchomić na nim gry – ale o tym przeczytacie w dalszej części tego artykułu.

Lenovo Yoga 530 - wygląd i budowa

Obudowa Yogi wykonana została ze sztywnego poliwęglanu w ciemnym, grafitowym kolorze. Panel roboczy natomiast to półmatowe, szczotkowane aluminium. Układ klawiatury jest standardowy, jej przyciski i działanie są charakterystyczne, znane z innych urządzeń tego producenta i zapewniają bardzo komfortową pracę. Równie dobrze spisuje się płytka dotykowa o bardzo gładkiej powierzchni, która bez problemu rozpoznaje gesty i kliknięcia. Ciekawostką jest rzadko spotykaną w laptopach z tej półki cenowej, umieszczony pod strzałkami czytnik linii papilarnych, który działa sprawnie i zdecydowanie ułatwia logowanie do systemu. Patrząc na ten modelu, trudno uwierzyć, że kosztuje on 2300 złotych. Owszem, to całkiem spora kwota, jednak wyglądem Lenovo Yoga 530 nawiązuje do znacznie droższych, eleganckich ultrabooków.
Waga urządzenia to około 1,6 kg, a grubość nie przekracza 18 mm. Urządzenie mimo niewielkich wymiarów zapewnia spory zestaw portów: złącze HDMI, dwa USB 3.0, jedno złącze USB typu C, czytnik kart SD oraz zintegrowany port audio.

Lenovo Yoga 530 - ekran

Wyświetlacz urządzenia cechuje się niewielkimi ramkami (górna i boczne mają około 7 mm) oraz pokryty jest w całości błyszczącą powłoką. Jednak najważniejszą cechą ekranu jest warstwa dotykowa, dzięki czemu urządzenie możemy obsługiwać bezpośrednio dotykając wybrane elementy na wyświetlaczu. Co więcej, dzięki podwójnym, sztywnym zawiasom ekran można całkowicie odchylić i korzystać z Yogi jak ze zwykłego tabletu. Laptop także rozpoznaje swoje położenie i blokuje klawiaturę oraz obraca odpowiednio ekran, tak, że możemy przeglądać internet, jakbyśmy czytali zwykłą gazetę.
Matryca wykonana została w technologii IPS, zatem gwarantuje dobre kąty widzenia i przyzwoity kontrast na poziomie 1 : 1281. Jej jasność maksymalna to 270,28 cd/m2, a temperatura bieli (6499 K) jest bliska wzorcowej. Odwzorowanie barw to około 56,1% palety sRGB i 39,3% Adobe RGB. Te parametry nie zaskakują - to wartości często spotykane w przypadku matryc w urządzeniach za podobną cenę.

Lenovo Yoga 530 - kilka słów o podzespołach i wydajności

Nie zagłębiając się w szczegóły, wystarczy powiedzieć, że mobilny Ryzen 3 2200U to układ dwurdzeniowy, ale obsługujący wielowątkowość, zatem przez system widziany jest jako chip mający cztery rdzenie logiczne, a to zwiększa efektywność wykonywanych zadań. Domyślne taktowanie procesora wynosi 2,5 GHz, jednak w razie potrzeby, czyli przy bardziej wymagających zadaniach, może zostać zwiększone do 3,4 GHz. Za grafikę odpowiada układ Radeon Vega 3, który może pracować z maksymalną prędkością 1,1 GHz.
Domyślnie urządzenie wyposażone jest w pojedynczy moduł RAM o pojemności 4 GB i prędkości 2400 MHz. Do naszych testów postanowiliśmy dodać drugi, podobny moduł tak, aby pamięć mogła działać w trybie dwukanałowym. To w przypadku Ryzenów może znacznie wpłynąć na wydajność, dlatego każdemu rozważającemu ten sprzęt polecamy dokupić taki moduł za około 180 zł.
Bardzo dobrze spisuje się też nośnik pamięci m.2 PCIe od Toshiby, który oferuje odczyt na poziomie 1210 MB/s i zapis 561,76 MB/s. To w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych znacznie przyspiesza zarówno uruchamianie systemu, jak i inne operacje na plikach.
Takie podzespoły zapewniają bardzo przyzwoitą wydajność na tle konkurencji w podobnej cenie. Zastosowania domowe nie stanowią najmniejszego problemu dla Yogi. Nawet bardziej wymagające zadania, jak kompresja plików czy kodowanie wideo pokazują, że Ryzen 3 2200U może śmiało konkurować z Core i3-7130U, a nawet Core i5-7200U. Wydajność w typowych obliczeniach prezentują dwa poniższe wykresy. Na pierwszym możemy porównać szybkość działania notebooka w warunkach typowego użytkowania - co symuluje program PCMark, na drugim zaś zestawiono czasy kodowania plików wideo przy użyciu procesora. Im czas jest krótszy, tym lepiej.
Oczywiście konwertowalny ultrabook nie jest urządzeniem przeznaczonym do grania, jednak Yoga bez problemu pozwala na uruchomienie mniej wymagających tytułów, gdzie w rozdzielczości Full HD i najniższych detalach możemy liczyć na płynną rozgrywkę. W DOTA 2 będzie to 46,6 klatek na sekundę, w Counter Strike’a: Global Offensive 42,8 klatki na sekundę. W Skyrimie natomiast, aby cieszyć się płynnością na poziomie 33,3 klatek na sekundę trzeba już zmniejszyć rozdzielczość obrazu do 720p. Na poniższym wykresie możemy natomiast porównać wyniki z programu 3DMark, który odwzorowuje średnią wydajność w grach.

Lenovo Yoga 530 - kultura pracy i bateria

Dużą zaletą urządzenia jest kultura pracy. Urządzenie pozostaje chłodne nawet podczas intensywnego wykorzystywania, a układ chłodzenia jest jednym z cichszych spośród testowanych konwertowalnych ultrabooków. Przy braku obciążenia wentylator emituje dźwięk na poziomie 19,9 dBa, a więc jest praktycznie niesłyszalny. Natomiast podczas obciążających zadań głośność wzrasta do 30,3 dBa.
Yoga ma akumulator o pojemności 45,5 Wh. W naszym teście, przy jasności ekranu ustawionej na 180 cd/m2, przełożyło się to na ponad 6,5 godziny oglądania filmu w wysokiej jakości. To niezły czas, lepszy od wielu droższych modeli, choć po tak energooszczędnym procesorze można by spodziewać się lepszych rezultatów.

Lenovo Yoga 530 - podsumowanie

Lenovo Yoga 530 jest bardzo interesującym urządzeniem. To solidnie wykonany ultrabook o niewielkich wymiarach zapewniających funkcjonalność, jaką trudno znaleźć w innych, równie wydajnych urządzeniach. Odchylany dotykowy ekran pozwala przeglądać internet, czytać książki, robić notatki lub rysować dużo wygodniej niż na konwencjonalnym laptopie. Jest to sprzęt, który sprawdzi się świetnie w pracy lub nauce, w mało wymagających zastosowaniach półprofesjonalnych, w zwykłym oglądaniu multimediów czy okazjonalnym graniu w starsze gry. Na pochwałę zasługuje również bardzo szybki nośnik pamięci. To wszystko sprawia, że cena 2300 zł jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem. To niewiele za tak przyzwoitego ultrabooka z dotykowym ekranem.
Tak tanie urządzenie nie może być jednak pozbawione wad. Pierwszą z nich jest plastikowa obudowa. Choć solida i twarda, pokrywa matrycy szybko zaczęła zbierać przetarcia na brzegach. Drugą wadą jest jedynie przyzwoity ekran. Bardzo niski stopień pokrycia palety barw sprawia, że urządzenie nie nadaje się dla amatorów fotografii. Rozczarowuje też podstawowa konfiguracja. 4 GB to zdecydowanie za mało w dzisiejszych czasach nawet do przeglądania internetu. W dodatku w urządzeniach ze zintegrowanymi układami grafiki, szczególnie opartych na Ryzenach, pamięć operacyjna zawsze powinna działać w trybie dwukanałowym. To znacząco wpływa na wydajność urządzenia. Pewnym rozczarowaniem jest też czas pracy na baterii. Jak widać mobilne Ryzeny ciągle miewają z tym problem.
Kto zatem powinien rozważyć kupno takiego ultrabooka? Przede wszystkim osoby, dla których priorytetem są małe wymiary, niska cena i dotykowy ekran. Osoby, które gotowe są zainwestować więcej pieniędzy, a przy tym oczekują od urządzenia większej wydajność, powinny zdecydować się na inny sprzęt. Świetnym i niewiele droższym urządzeniem jest Yoga 520 wyposażona w czterordzeniowy procesor Core i3-8130 i 8 GB pamięci operacyjnej w standardzie.
Wszystkie cztery kosztują dużo więcej niż omawiana Yoga, jednak wyposażone są w układy Core i5 ósmej generacji, zatem zapewniają zdecydowanie większą wydajność. Dla osób, które zamierzają jednak korzystać z ultrabooka jak ze zwykłego notatnika lub elektronicznej gazety i nie planują obciążać go za bardzo, dobrym wyborem może okazać się o ponad tysiąc złotych tańszy, zaskakująco solidny, ale znacznie mniej wydajny Kiano Elegance 13.3 360.

A32N1331 ASUS 450 E451 E551 PU450 PU451 PU550 PU551 PRO450 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
R15B 8750 R15D 8750 Twinhead Durabook R15D R15B S15 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A32N1511 ASUS ROG G752VL G752VM G752VT G752VY Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A41N1424 ROG ZX50 ZX50J ZX50JX GL552J GL552JX Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A32N1405 ASUS N551 N751 G551 G771 GL551 GL771 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
H6T9R RV8MP Dell Latitude XT3 Tablet PC Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
H6T9R 1NP0F 37HGH Dell Latitude XT3 Tablet PC Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

poniedziałek, 3 września 2018

Fantastyczna gra kolorów, a jak z mocą? Test notebooka Acer Swift 3

Kompaktowe wymiary, duży wyświetlacz, dobre wyposażenie – Acer Swift 3 oferuje znacznie więcej niż tylko kolorową obudowę.
W notebookach dominuje nudna szarość albo ponura czerń - ale nie u Acera. Swift 3 występuje w wielu wyrazistych metalicznych kolorach, jak granat, różowy i czerwony. Ale co ważniejsze: efektowna powłoka skrywa dobry notebook w akceptowalnej cenie - udowadnia to test.

Mocna średnia klasa

W klasie cenowej Swifta 3 (ok. 3400 złotych) notebooki nie mają jeszcze procesorów z topowych serii Intela. Ale zastosowany Core i5-8250U z czterema rdzeniami ma do zaoferowania bardzo wiele. W programach biurowych uzyskuje bardzo dobrą ocenę za szybkość, a w edycji wideo bez wysiłku osiąga wynik dobry i tylko w grach trochę kuleje.
Jak w większości procesorów note­bookowych wbudowany moduł graficzny jest dość wolny i nawet w zredukowanej rozdzielczości (1366 x 768 pikseli) oblicza 16 klatek na sekundę. Chcąc pograć nieco bardziej płynnie w aktualnych tytułach, trzeba mocno ograniczyć apetyt na detale. Jeśli chodzi o pamięć, to Swift 3 oferuje rozwiązania typowe dla swojej klasy cenowej: 8 GB pamięci operacyjnej i SSD w kompaktowym formacie m.2 z łączem SATA i pojemnością 238 GB.
Ale reszta już nie jest taka oczywista: w Swift 3 SSD i pamięć operacyjną można rozbudowywać - wystarczy zdjąć osłonę dolną i wymontować stare podzespoły - wolnych slotów Swift nie ma. Teoretycznie w środku zmieściłby się nawet 2,5-calowy twardy dysk o wysokości 7 mm, ale dla takiego rozwiązania w obudowie nie ma niezbędnego mocowania z łączem.

Wyświetlacz: to nie jest szczyt

Wyświetlacz w teście nie do końca przekonywał. Wyświetlane kolory są trochę blade, co jest niekorzystne podczas edycji foto i wideo, ale użytkownikom, którzy raczej piszą i pracują z arkuszami kalkulacyjnymi, nie robi to większej różnicy. Ci wręcz ucieszą się z lekko zmatowionego wyświetlacza, który nie odbija zbyt mocno światła.
Matowa powierzchnia zdradza, że na wyświetlaczu Acer oszczędzał: nabywcy Acera 3 muszą zrezygnować z ekranu dotykowego. Za to mają do dyspozycji duży i precyzyjny gładzik połączony z podświetlaną dyskretnie od dołu klawiaturą. Tylko powierzchnia klawiszy jest trochę śliska. Mała pułapka wyposażeniowa: gniazdo USB-C jest tylko dostawcą danych, monitora takiego jak AOC I1601FWUX nie można do niego podłączyć.

Mistrz wytrzymałości

W porównaniu z designerskimi notebookami jak Asus ZenBook S Swift 3 wygląda dość korpulentnie, ale to nie jest jakaś poważna wada. Dzięki temu mieści się w nim porządnyakumulator, który zapewnia zasilanie na prawie siedem i pół godziny pracy albo sześć i pół godziny wideo, a przestronna obudowa dobrze odprowadza ciepło i nawet podczas pracy pod pełnym obciążeniem szum wentylatorów nie jest dokuczliwy (maksymalnie 0,6 sona).

Podsumowanie

Swift 3 jak na notebook 14-calowy jest lekki i poręczny, zapewnia porządną szybkość pracy i jest wystarczająco wytrwały w zastosowaniach mobilnych. Acer to świetne przenośne urządzenie do pracy, a cena około 3400 złotych nie jest wygórowana. Więcej muszą wydać tylko użytkownicy szukający sprzętu do grania albo wyświetlacza o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości.

PA5208U-1BRS Toshiba Satellite L55W-C seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
4GVGH DELL XPS 15 9550 4GVGH 1P6KD Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
90V7W Dell XPS 13 5K9CP DIN02 JD25G Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BTY-L76 MSI GS70 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
KT.00303.005 AC13C34 Acer Aspire V5-122P seria 3-Cell Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
AC13C34 Acer Aspire V5-122P E3-111 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
6-87-P375S-4274 Clevo P375BAT-8 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
AS15B3N Acer Predator G9-591 G9-592 G9-791 G9-792 GX-791 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Test notebooka Asus TUF FX504. Gamingowy notebook w przystępnej cenie?

Asus w notebooku dla graczy TUF FX504 zastosował naprawdę szybki wyświetlacz. Czy reszta dotrzymuje mu kroku? Pora na test.
Ciekawy, gamingowy notebook od Asusa, który nie nazywa się ROG? Nie, firma nie pogrzebała prestiżowej serii Republic of Gamers, nowa seria TUF (The Ultimate Force) jest skierowana do graczy dysponujących mniejszym budżetem i rozpoczyna się modelem FX504 od 3700 złotych. Komputer Świat przetestował wariant tego notebooka za około 5600 złotych.

Przekonujący wyświetlacz

TUF FX 504 ma wyświetlacz Full HD o przekątnej 15,5 cala (1920 x 1080 pikseli), osadzony w niegrzeszącej urodą grubej ramce. Jednak od tego co dookoła ważniejsze jest to, co dzieje się na ekranie. A tutaj wyświetlacz chwali się mocnym kontrastem i wysoką precyzją odwzorowania kolorów - takie jest pierwsze wrażenie, potwierdzone wartościami ustalonymi w laboratorium (patrz tabela testowa). Gwoździem programu jest jednak zintegrowana z ekranem 120-hercowa technologia. Dzięki niej wyświetlacz ma czas reakcji dwukrotnie mniejszy niż tradycyjne modele 60-hercowe. Ma to zapobiec nakładaniu się obrazów na siebie w szybkich scenach akcji.
Czy w praktyce różnica jest dostrzegalna? Komputer Świat sprawdził to na rundce Battlefielda 1. Faktycznie, zwłaszcza w szybkich sekwencjach wyższa częstotliwość odświeżania obrazu zapewnia bardziej aksamitny, spokojny obraz. Widzowie spoglądający na ekran z boku gracza mają natomiast niewiele przyjemności: muszą się liczyć z wysoką utratą jasności i z przekłamanymi kolorami.
WIERNE KOLORY, SZYBKI CZAS REAKCJI, WYSOKA OSTROŚĆ: WYŚWIETLACZ UCIESZY NIE TYLKO GRACZY

Tempo, tempo

W przetestowanym FX504 znajduje się sześciordzeniowy procesor i 16 GB pamięci operacyjnej (RAM). Ta kombinacja szybko i bez zadyszki wykonuje zadania związane z pracą biurową i edycją wideo, a wentylatory wykonują swoją pracę niemal niesłyszalnie. Podczas grania kluczowe znaczenie ma jednak moc zamontowanej karty graficznej. Asus stawia na model Nvidia GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB własnej pamięci. W rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) FX504 osiąga przeciętnie 71 klatek na sekundę.
Procesor i układ graficzny przez miedziane rurki odprowadzają ciepło do ulokowanych po bokach wentylatorów. Pamięć operacyjna w przeciwieństwie do 1 TB HDD i m.2 SSD jest rozszerzalna. Oprócz tego w środku mamy jeszcze akumulator i moduł Wi-Fi.
I tak testujący zupełnie bez zacięć cieszyli się Battlefieldem 1 Multiplayer w średniej rozdzielczości. Inaczej było na podłączonym zewnętrznym monitorze 4K. Czterokrotnie wyższa rozdzielczość pokazuje FX504 granice: a są nie dalej niż na mocno tnących się 23 klatkach na sekundę - gracze do płynnego wyświetlania potrzebują przynajmniej 30 klatek.

Głośny i ciepły

Po dwóch godzinach ciągłego obciążenia temperatura notebooka Asusa była o 21 stopni wyższa niż temperatura otoczenia. Tylko wokół istotnych dla gracza klawiszy sterujących (WSAD) było przyjemnie chłodno, w innych punktach pomiarowych urządzenie mocno się grzało, mimo że wentylatory procesora i karty graficznej (patrz zdjęcie na następnej stronie) kręciły się bardzo szybko i było to słychać. Miernik pokazał aż 4 sony. Jedynym rozwiązaniem umożliwiającym komfortowe kontynuowanie rozgrywki było wykorzystanie headseta.

Szybko opada z sił

Podróże nie są mocną stroną FX504: notebook na akumulatorze pracuje niewiele ponad dwie godziny. Oprócz tego urządzenie razem z zasilaczem waży prawie 3 kilogramy. Asus ładuje się szybciej, niż opada z sił - ale to niewielka pociecha.

Podsumowanie

Gamingowy notebook w przystępnej cenie? To bardzo karkołomny wyczyn. Test FX504 firmy Asus pokazuje jednak, że możliwy. Szybkość pracy i gier jest w porządku, 120-hercowy ekran spełnia oczekiwania. Asus załapał się na ocenę bardzo dobrą, ale jego nabywcy powinni się liczyć z jego wadami, czyli dość krótkim czasem pracy na akumulatorze i wysokim poziomem hałasu pod pełnym obciążeniem.
Sprawdź aktualne ceny laptopów Asus TUF Gaming:
  • Asus TUF Gaming (FX504GE-E4016T)
  • Asus TUF Gaming (FX504GE-E4016)
  • Asus TUF Gaming (FX504GM-E4057)
ADP-180MB K Acer Predator 17 G9-791 G9-791G,ADP-180MB K Zasilacze do laptopów
N850BAT-6 Clevo N850HC N850HJ N850HJ1 N850HK1 6-87-N850S-4C4 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A32N1405 ASUS N551 N751 G551 G771 GL551 GL771 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PX03XL HSTNN-LB4P HP TPN-C109 TPN-C110 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PX03XL HSTNN-DB4P HP ENVY TouchSmart M6-K025dx Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
245RR T0TRM H76MV 7D1WJ Dell XPS 15 9530 Precision M3800 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
H76MV T0TRM DELL Precision M3800 & XPS 15 9530 61Wh 11.1V Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
925T2015F BTY-M46 MSI X-Slim X460 X460-004US X460DX seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

poniedziałek, 9 lipca 2018

Zobacz najszybsze komputery na świecie

Czym charakteryzuje się najszybszy komputer? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużym stopniu od tego, do jakich zadań będziemy go chcieli wykorzystać. W praktyce w szybkim komputerze teoretycznie każdy komponent - pamięć, procesor, karta graficzna, płyta główna, dyski, karta sieciowa - powinien działać optymalnie. Jakie są te najszybsze konstrukcje? Oto kilka przykładów.

Najszybszy na świecie - ranking Top500

W rankingu na stronie top500.org znajdziemy listę najszybszych superkomputerów na świecie i liczne ciekawostki z branży. Palmę pierwszeństwa dzierży obecnie Sunway TaihuLight. System, znajdujący się w narodowym centrum superkomputerowym w Wuxi, osiąga wydajność szczytową aż 125 petaflopsów, którą zapewnia prawie 11 milionów rdzeni obliczeniowych. Potrzebna moc to 15 tysięcy kW, czyli mniej więcej tyle, ile wymaga małe miasteczko. Najwyżej sklasyfikowany polski komputer to krakowski Prometeusz. Jego szczytowa moc to jedynie 2,3 petaflopsa. Jest jednak kilka razy efektywniejszy energetycznie niż jego wielki chiński brat.

Najmniejszy z najszybszych laptopów dla graczy

Razer Blade w wersji z 14-calowym ekranem to jeden z najmniejszych (o grubości niespełna 2 cm) przenośnych komputerów dla graczy. Jednocześnie jest jedną z najwydajniejszych jednostek tego typu. Korzysta z procesora Intel Core i7-7700HQ, 16 GB pamięci RAM DDR4 i karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1060.
Całość, mimo iż jest wydajniejsza niż niejeden stacjonarny komputer i poradzi sobie z najbardziej wymagającymi grami, waży niespełna 2 kilogramy. Można powiedzieć, że Razer jest lekki jak piórko, szczególnie w porównaniu z dwa razy cięższymi superlaptopami dla graczy, takimi jak MSI GT75 Titan 8R.

Najbardziej podkręcony procesor

Największe taktowanie procesora według rankingu HWBOT uzyskano w 2014 roku dla układu AMD FX-8370 Vishera. Osiągnięty rezultat to 8,722 GHz, a działający tak komputer w trakcie pracy mimo chłodzenia ciekłym azotem osiągał temperaturę 25 stopni Celsjusza, czyli mniej więcej tyle, ile dobrze schłodzony standardowy komputer biurkowy.

Najszybszy komputer w kosmosie

Komputery stosowane w sondach kosmicznych muszą być przede wszystkim odporne na szkod­liwe promieniowanie i mieć świetną korekcję błędów. Dlatego nie biją rekordów wydajności. Równie szybkie były komputery w ubieg­łym wieku. Jednak na wokółziemskiej orbicie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej działa od kilku miesięcy eksperyment o nazwie Spaceborne Computer.
Superkomputer stworzony na jego potrzeby przez Hewlett Packard Enterprise ma wydajność około 1 teraflopsa - malutką w porównaniu z ziemskimi superkomputerami, ale gigantyczną jak na sprzęt działający na orbicie. Space­borne Computer zbudowano na bazie seryjnie produkowanych systemów HPE Apollo 40.

Najszybsza profesjonalna karta graficzna

To miano dzierży obecnie produkt NVIDII o nazwie Quadro GV100. Należy do rodziny profesjonalnych kart graficznych, wykorzystujących układy Volta GV100. Pojedynczy egzemplarz kosztuje 8999 dolarów (ponad 32 tysiące złotych), a jego wydajność dla 32-bitowej precyzji zmiennoprzecinkowej wynosi 14,8 teraflopsa.
Procesor graficzny dysponuje 5120 rdzeniami CUDA, a także 640 dedykowanymi jednostkami Tensor dla obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Do pomocy na pokładzie zainstalowano 32 GB pamięci HBM2 (High Bandwidth Memory).

AP11D3F AP11D4F 3ICP5/65/88 Acer Aspire S3 Ultrabook S3-391 S3-951 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
G750JH-DB71 ADP-230EB_T Delta 230W Cord/ładowarka do laptopa ASUS G750JH-DB71,ADP-230EB T,Gaming Laprtop Zasilacze do laptopów
FL40 MOTOROLA DROID MAXX 2 XT1565 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
C21N1347 ASUS X555 X555LA X555LD X555LN 2ICP4/63/134 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A41N1501 ASUS GL752VL GL752VW N552VX N752VW N752VX Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
82-150612-01 Motorola Symbol MC2100 MC2080 MC2180 BTRY-MC21EAB0E Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

środa, 4 lipca 2018

Test lekkiego notebooka Acer Swift 1

Idealny notebook na drogę jest lekki, szybki i naprawdę mocny. Czy Acer Swift 1 spełnia wszystkie warunki?
Swift 1 występuje w dwóch rozmiarach: Acer oferuje urządzenie jako kompaktowego 13-calowca od 2000 złotych i za 2500 złotych w wariancie 14-calowym - to właśnie ten model przetestował Komputer Świat. To bardzo lubiany segment cenowy z bardzo ostrą konkurencją. W tego typu urządzeniach stosunek ceny do jakości jest szczególnie istotny. Czy Acer Swift 1 może sobie na tym trudnym rynku poradzić?

Acer Swift 1 - smukły i lekki

Acer Swift 1 waży 1322 gramy - jak na 14-calowy notebook bardzo mało, a z wysokością 19 milimetrów jest też przyjemnie smukły. Ekran o przekątnej 35,5 cm ma powłokę antyrefleksyjną i dzięki temu nie irytuje odbiciami światła. Acer wyświetla zdjęcia i filmy z ostatniego urlopu bardzo szczegółowo, w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, choć powłoka antyrefleksyjna nieco pozbawia je jasności. Szkoda, że wyświetlane kolory są przekłamane. W pracy biurowej nie jest to może jakaś poważna przeszkoda, ale przy edycji wideo owszem.

Acer Swift 1 - silnik z Polo zamiast z Ferrari

Niektóre notebooki w klasie 2500 złotych mają już procesory Intel Core i3 albo i5, w Acerze natomiast pracuje budżetowy Intel Pentium, ale pomimo to komputer osiąga akceptowalną wydajność. Jak to możliwe? Acer zaoszczędzone na CPU pieniądze zainwestował w coś innego: 4 GB szybkiej pamięci operacyjnej DDR4. Oprócz tego dane zamiast na powolnym HDD są zapisywane na szybkim SSD w formacie m.2 (238 GB), co w tej klasie cenowej jest rzadkością. Dzięki temu Acer pomimo niewyszukanego CPU nawet ambitne prace fotoedytorskie wykonuje sprawnie i bez ciągnących się w nieskończoność czasów ładowania.

Acer Swift 1 - oszczędny jak wielbłąd

Zastosowany w Acerze CPU Pentium ma wobec mocniejszych procesorów bardzo poważną zaletę: wymaga niewiele energii i dzięki temu Swift 1 może dłużej pracować z dala od gniazdka. W teściepodczas pracy ekran zgasł dopiero po 7 godzinach i 23 minutach, a przy edycji wideo po 6 godzinach i 50 minutach. Tym samym Swift zalicza się do notebooków z najdłuższymi czasami pracy na akumulatorze. Kolejna zaleta: notebook Acera pracuje całkowicie bezgłośnie, bo procesor nie wymaga aktywnego chłodzenia hałasującego wentylatorami i generuje mało ciepła od dołu (17 stopni), więc użytkowników pracujących na przykład w pociągu nie będzie parzyć w uda.

Acer Swift 1 - niech stanie się światło

Zwłaszcza przy pracy mobilnej potrzebne są dobre urządzenia wprowadzające. A te Swift 1 ma. Skok klawiszy jest wprawdzie niski, a punkt nacisku mało precyzyjny, ale to szukanie dziury w całym: wpisywanie tekstów jest przyjemne, na życzenie klawiatura może się podświetlić, co ułatwia pracę w ciemności, a stosunkowo duży gładzik szybko i precyzyjnie realizuje polecenia.

Acer Swift 1 - wszystko można podłączyć

Również wyposażenie małego Acera jest przekonujące: łączność z internetem zapewnia szybkie Wi-Fi ac, a wymiana danych ze smartfonem odbywa się przez Bluetooth w nowej wersji 5.0. Komfortowe logowanie do Windows zapewnia czytnik linii papilarnych. Dodatkowym atutem jest mnogość portów, na przykład HDMI dla zewnętrznego monitora, USB-C do podłączania zewnętrznych SSD albo twardych dysków oraz dwa klasyczne gniazda USB 3.0 (typ A).

Podsumowanie

To jasne, w tej klasie cenowej można znaleźć szybsze notebooki, ale te nawet w przybliżeniu nie zapewniają tak długich czasów pracy jak Swift 1, który dodatkowo pracuje całkowicie bezgłośnie i może się pochwalić kompletnym wyposażeniem. Jeśli nie zajmujemy się ciągle wymagającą dużej mocy obliczeniowej edycją foto albo wideo, to możemy wybrać Acer Swift 1 - porządny notebook za uczciwą cenę.

C11P1428 ASUS Zenfone 2 Laser ZE500KL ZE500KG Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
4XKN5 Dell Latitude E7404 E5404 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
57Y6601 L09M4P16 LENOVO IdeaPad U260 0876 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PA5136U-1BRS Toshiba Portege Z30-A Z30-A1301 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A32N1331 ASUS 450 E451 E551 PU450 PU451 PU550 PU551 PRO450 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A41N1501 ASUS GL752VL GL752VW N552VX N752VW N752VX Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

poniedziałek, 2 lipca 2018

3 najszybsze laptopy biurowe

Szybkie, stylowe i drogie – czy warto dopłacić do biznesowego notebooka? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym teście.
Na sam początek zła wiadomość: łowcy okazji wśród biznesowych notebooków nie mają czego szukać. To jest jasne już po pierwszym spojrzeniu na ceny trzech testowanych urządzeń: już najtańszy model kosztuje prawie 5600 złotych, za najdroższy trzeba zapłacić około 12000 zł. Komputer Świat zdradzi, czego nabywca może za swoje pieniądze oczekiwać i komu opłaci się taka inwestycja.

Dlaczego notebook biznesowy?

Od tańszych notebooków konsumenckich modele biznesowe różnią się nie tylko wyposażeniem, ale też opcjami dodatkowymi, które dla większych firm są często dużo ważniejsze niż niewygórowana cena:
  • Więcej konfiguracji: notebooki biznesowe występują najczęściej w wielu wariantach, na przykład HP EliteBook 840 G5 ma ich aż 13. Do tego dochodzą często modele siostrzane z podobnymi rozwiązaniami technicznymi, ale w innych rozmiarach. To ułatwia pracę działom IT w przedsiębiorstwach, kiedy te chcą na przykład zainstalować Windows na wszystkich urządzeniach. Oprócz tego, dokonując zakupu, można wybrać wyposażenie. Więcej pamięci, większy SSD, inny ekran - w biznesowych notebookach wszystko to nie stanowi na ogół żadnego problemu, jest tylko kwestią ceny.
  • Więcej akcesoriów: typowym wyposażeniem biznesowego notebooka są na przykład stacje dokujące, do których można podłączyć między innymi kabel sieciowy, klawiaturę, mysz i monitor. Przychodząc do biura, trzeba tylko wpiąć notebook i można pracować jak na desktopie. Dotychczas stacje dokujące miały specjalne złącza (mają je na przykład HP i Fujitsu Lifebook U728). Takie rozwiązanie ma wadę: stacje dokujące pasują do note­booków tylko jednego producenta albo wręcz tylko do jednej serii urządzeń. W przyszłości będzie to mniej skomplikowane, bo jako obowiązujący standard może utrwalić się USB-C jak w ThinkPadzie X1 Carbon.
  • Więcej łączy: notebooki biznesowe są na ogół bogato wyposażone w łącza (patrz zdjęcie po prawej stronie). I tak wszystkie trzy testowane notebooki mają gniazdo sieciowe, w Fujitsu dochodzi do tego jeszcze gniazdo VGA - do niego dołączane są na przykład starsze projektory bez HDMI czy DisplayPortu.
  • Lepszy serwis: Lenovo i HP przyznają seryjnie trzy lata gwarancji, Fujitsu dwa. Dokupienie dłuższej gwarancji nie stanowi na ogół żadnego problemu. I tak na przykład HP za mniej więcej 1300 złotych dopłaty oferuje gwarancję pięcioletnią, a w razie problemów do firmy przyjeżdża technik z serwisu.
  • Mało oprogramowania: pomimo słonych cen biznesowe notebooki niemal nie mają oprogramowania - seryjnie znajdziemy tam zaledwie system operacyjny, a konkretnie Windows 10 w wariancie Pro. Dla klientów biznesowych to bardzo ważne, bo tylko w wariancie Pro dyski można zaszyfrować za pomocą funkcji Bitlocker. Windows 10 Home tego nie potrafi. 

Topowa szybkość? Żaden problem

Od drogiego biznesowego notebooka użytkownik może oczekiwać wysokiego tempa pracy. Wszystkie trzy przetestowane urządzenia sprostają temu oczekiwaniu bez wysiłku. Szczególnie szybki jest HP EliteBook, który w programach biurowych uzyskał za szybkość ocenę bardzo dobrą - tutaj daje o sobie znać bardzo bogate wyposażenie z 32 GB pamięci operacyjnej i szybkim PCIe-SSD. Dla graczy biznesowe notebooki nie są natomiast dobrym wyborem: za obliczenia graficzne odpowiada GPU zintegrowany z procesorem, który jest wystarczająco szybki do pracy, ale w grach jest zbyt powolny. Nawet w zredukowanej rozdzielczości (1366 x 768 pikseli) możliwe jest maksymalnie 16 klatek na sekundę. To za mało do płynnego wyświetlania.

Obraz najwyższej jakości, ale tylko w biurze

W teście jakości obrazu górą jest zdecydowanie ThinkPad, wyższa rozdzielczość WQHD z 2560 x 1440 pikselami zapewnia  ostrzejszy i bardziej szczegółowy obraz niż u obu konkurentów, których wyświetlacze zadowalają się rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli). Do tego ThinkPad punktuje bardziej kontrastowym obrazem o wierniejszych kolorach, tutaj Fujitsu i HP są trochę słabsze, bo ich kolory są nieco blade i mniej wierne oryginałowi. W programach biurowych nie stanowi to poważnego problemu, ale jeśli użytkownik za pomocą narzędzi do edycji foto i wideo chce na przykład skorygować kolory w obrazie, to wyświetlacze mu w tym nie pomogą. Użytkownicy, którym przeszkadza błyszczący ekran ThinkPada, mogą zamówić X1 Carbon również z ekranem matowym.

Ponad cztery godziny bez tankowania

Najlżejszym kandydatem w teście jest Lifebook z wagą zaledwie 1107 gramów - nawet z zasilaczem balast dla użytkownika wynosi niecałe 1,5 kg. ThinkPad pomimo większego wyświetlacza jest tylko o parę gramów cięższy. Również EliteBook z wagą 1497 g jest przyjemnie lekki. Plus: pomimo niewielkiej wagi notebooki pracują długo. Przy pracy wytrzymują na baterii cztery i pół godziny, a przy oglądaniu wideo przynajmniej cztery - i to przy pełnej jasności ekranu. Po zredukowaniu jasności ekranu bez przerwy na tankowanie prądu można osiągnąć nawet pięć godzin pracy. A ładowanie dzięki wydajnym zasilaczom jest naprawdę krótkie.

USB-C z Thunderbolt

Wszystkie trzy notebooki mają gniazdo USB-C w technologii Thunderbolt, przynajmniej czterokrotnie szybsze od USB bez tego atrybutu. To wystarczy do transmisji danych z pełną szybkością i równoczesnego podłączenia ekranu 4K przez kabel USB-C. Wszystkie trzy urządzenia można wprawdzie ładować przez USB-C, ale zasilacz z takim gniazdem jest dołączony tylko do HP i Lenovo. W pudełku z Fujitsu znajdziemy zasilacz z okrągłą wtyczką.

Rozbudowa, modyfikacje

U wszystkich trzech kandydatów można odkręcać dolną obudowę. W Fujitsu i HP jest to bardzo łatwe, w Lenovo trochę trudniejsze, bo po odkręceniu śrub trzeba jeszcze wypiąć pokrywę. Potem można bardzo łatwo wymienić SSD. W Lifebooku i EliteBooku można ponadto wymienić pamięć operacyjną. W przetestowanym wariancie EliteBooka jest to konieczne tylko w przypadku defektu, bo pamięć wbudowana ma już wartość maksymalną. U Lenovo pamięć operacyjna jest przylutowana i klient, kupując notebook, musi zamówić odpowiedni rozmiar, później nic już nie da się zrobić. To samo dotyczy modułu LTE do mobilnej łączności z internetem - Fujitsu i HP są w moduł LTE wyposażone seryjnie.

Super dla dużo piszących

Pisanie e-maili całymi godzinami? Z biznesowym notebookiem to żaden problem, wszystkie trzy mają naprawdę dobre klawiatury, na życzenie dyskretnie podświetlane od dołu. Nie mają ekranów dotykowych, ale za to są wyposażone w duże, precyzyjne gładziki.

Podsumowanie

Szybkie, ciche i wytrzymałe: jako maszyny do pracy biznesowe notebooki po prostu muszą się podobać, nie nadają się tylko dla graczy. W ostatecznym podsumowaniu górą jest Lenovo ThinkPad X1 Carbon dzięki wysokiej szybkości, świetnemu wyświetlaczowi i klawiaturze z najwyższej półki. HP EliteBook 840 G5 musi wprawdzie uznać wyższość konkurenta, ale też ma mocne strony w postaci najwyższej szybkości i dużej pamięci. Pomiędzy tą dwójką plasuje się najtańsze urządzenie w teście, Fuijtsu Lifebook U728 jako zwycięzca kategorii Cena/Jakość. Urządzenie za zdecydowanie niższą cenę oferuje naprawdę dobre tempo, tylko wyposażenie i wyświetlacz wymagają pójścia na pewne kompromisy.

PA5121U-1BRS PABAS274 Toshiba Satellite P70-A P70t-A 17.3 PSPLNU seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
SP368487A(1S2P) Samsung Galaxy Tab 8.9 P7320 P7300 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
B31N1429 ASUS A501LB5200 K501U K501UX K501UB Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
ADP-180NB BC MSI GT60 2OKWS-674US Zasilacze do laptopów
A32N1331 ASUS 450 E451 E551 PU450 PU451 PU550 PU551 PRO450 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
45N0374 45N0370 45N0372 20V 8.5A 170W Lenovo ThinkPad W540 T540P Zasilacze do laptopów

czwartek, 21 czerwca 2018

Matebook X Pro ­– premiera eleganckiego i stylowego ultabooka

Huawei wprowadza na rynek kolejny notebook, tym razem jest to Matebook X Pro. Aspiruje on do klasy wyższej, będąc bardziej wyrafinowanym następcą udanego MateBooka X. Właśnie tym modelem firma Huawei pokazała, że jest w stanie zaprojektować nie tylko dobre smartfony, ale także laptopy.

Ekran 3:2 i cienkie ramki

Pod względem designu nowy MateBook X Pro przypomina komputery przenośne Apple, choć trzeba przyznać, że ramki wokół ekranu są jeszcze cieńsze niż u poprzedników, no i oczywiście u konkurencji. MateBook X Pro charakteryzuje się bardzo dużą stosunkiem powierzchni ekranu do obudowy, który wynosi 91%, a same ramki mają 4,4 mm. Co ważne, tyczy się to wszystkich ramek, a nie jak to zwykle bywa tylko bocznych.
Finalnie bardzo dobry efekt osiągnięto poprzez wywołujący pozytywne wrażenie dotykowy ekran 13,9 cala o rozdzielczości 3000:2000 pikseli, a więc dość rzadko spotykanym formacie 3:2. Zabieg ten nie jest bez przyczyny. Standardowy wyświetlacz o proporcjach 16:9 nie pozwoliłby na zmieszczenie dużego touchpada. Ramki stały się tak cienkie, że zabrakło miejsca na kamerkę, która w tym laptopie została schowana pod klawiszem umieszczonym pomiędzy F6/7 (1MP). Jeśli ktoś zaklejał kamerkę w swoim ultrabooku, to tutaj, można by rzec, jest to w standardzie tyle, że w bardziej gustownej formie.

Pierwsze wrażenia

Podczas naszego krótkiego obcowania z tym sprzętem klawiatura wydała się nam bardzo zbliżona do tej ze zwykłego MateBook X. Zauważyliśmy również, że touchpad charakteryzuje się wysoką czułością nawet przy rogach. Uwadze nie umknęło także pełnowymiarowe złącze USB 3.1 typu A (3.0) oraz USB typu C wraz z Thunderboltem, których we wcześniejszym MateBooku X brakowało.
Interesująco wygląda też system audio, na który składają się 4 głośniki oraz oprogramowanie Dolby Atmos. Wszystkiego dopełnia bateria o pojemności 57,4 Wh wyposażona w Quick Charge, która według zapewnień producenta ma starczyć na 15 godzin przeglądania internetu. To wszystko zostało zamknięte w stylowej obudowie, wykonanej z aluminium lotniczego oraz szkła Corning Gorilla Glass 3 (ekran), ważącej 1,33 kg oraz mierzącej 14,6 mm (bez stopek).

Konfiguracje

Ultrabook będzie występował w dwóch wariantach, z których tańszy zostanie wyposażony w procesor Intel Core i5-8250U, 8 GB pamięci RAM, 256 gigabajtowy nośnik SSD PCIe/NVMe oraz Windows10 Home. Sugerowana przez producenta cena za tę konfigurację wynosi 5499 zł.
Tymczasem droższy wariant otrzyma: Intel Core i7-8550U, 16 GB pamięci RAM (dual channel), 512 GB nośnik SSD PCIe/NVMe, dedykowane GPU Nvidia MX150 oraz Windows10 Pro. Ta wersja będzie dostępna w sklepach za 7499 zł.

Matebook X oraz Matebook D

Przy okazji premiery Huawei Matebook X Pro producent odświeża również ubiegłoroczne modele. Do sklepów trafią MateBook X oraz bardziej mainstreamowy model MateBook D o przekątnej ekranu wynoszącej 15,6 cala.
Ceny MateBooka X z procesorami ósmej generacji wyglądają następująco:
  • Tańszy wariant (4799 zł) składa się z Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM, 256 gigabajtowego nośnika SSD PCIe/NVMe oraz Windows10 Home.
  • Na droższy wariant (5699 zł) składa się procesor Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM, 512 gigabajtowy nośnik SSD PCIe/NVMe oraz Windows10 Home.
Wprowadzenie do sprzedaży nowych modeli spowodowało, że ceny starszych warianów spadły i będą ulegać kolejnym obniżkom.
MateBook D to z kolei najtańszy model w ofercie Huawei. Jest to laptop 15,6 cala, którego obudowa została wykonana z aluminium nie licząc małych, ale nie tak jak w powyższych MateBookach ramek wykonanych z plastiku. Pierwsze wrażenie jest dobre, chociaż obudowa się trochę ugina, a touchpad mógłby być lepszy. Z drugiej strony ekran IPS wygląda na przyzwoity , a klawiatura na wygodną.
Laptop występuje w dwóch wersjach, z czego w tańszej konfiguracji za 2999 zł dostajemy procesor Intel Core i5 ósmej generacji, 8 GB pamięci RAM, 256 gigabajtowy nośnik SSD oraz Windows10 Home.
droższej konfiguracji dostajemy procesor Intel Core i5 ósmej generacji, 8 GB pamięci RAM, połączenie 128 gigabajtowego nośnika SSD oraz 1 terabajtowego HDD, dedykowane GPU Nvidia MX 150 oraz licencję Windows 10. Taki skonfigurowany sprzęt kosztuje 3399 zł.
Z ciekawostek nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Huawei ma w planach wprowadzenie na rynek polski także konstrukcji bazującej na nowych niskonapięciowych procesorach mobilnych AMD Ryzen.

C21N1347 ASUS X555 X555LA X555LD X555LN 2ICP4/63/134 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
FL40 MOTOROLA DROID MAXX 2 XT1565 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
B31N1336 Asus VivoBook S551 R553L R553LN S551LN-1A Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
ENP-2320 ENP-2322A 5188-2755 Power Cord HP Slimline s3000 seria Zasilacze do laptopów
ENP-2320 250W ATX Enhance ENP-2320A Zasilacze do laptopów
L13D3E31 LENOVO YOGA TABLET B8000 B8000-F 10" Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

środa, 13 czerwca 2018

konwertowalnego notebooka Asus VivoBook Flip 15

Dla wielu użytkowników 15-calowy notebook jest dobrym kompromisem: jest wystarczająco mały do zastosowań mobilnych, ale ma całkiem spory wyświetlacz. Asus wśród modeli 15-calowych jest jednym z bardziej stylowych.

Duet procesorów

W VivoBooku pracę dzielą pomiędzy siebie dwa chipy: Intel Core i5-8250U z czterema rdzeniami obliczeniowymi zapewnia wysoką szybkość pracy, a Nvidia GeForce 940MX odpowiada za generowanie grafiki i robi to trochę szybciej niż zintegrowa procesorem karta graficzna. Z lekko zredukowaną rozdzielczością (1366 x 768 pikseli) gry działają naprawdę płynnie.
Wyposażenie jest porządne: hybryda SSD i twardego dysku zapewnia dość pamięci i szybkości. Oba napędy można łatwo wymienić. Akcesoria można podłączać do czterech w sumie gniazd USB, a zewnętrzny monitor przez HDMI.

Słabsza wierność kolorów

Wyświetlacz Asusa w teście op­tycznym poradził sobie dobrze. Testujący zarzucili mu tylko trochę zbyt blade kolory, co przy błyszczącej powierzchni zdarza się raczej nieczęsto. W pomiarach laboratoryjnych wyświetlacz zaliczył jednak jeszcze jedną wpadkę: wyświetlane kolory są przekłamane. Przy pracy biurowej i oglądaniu wideo nie przeszkadza to za bardzo, ale irytuje przy edytowaniu zdjęć. Plus: ekran dotykowy precyzyjnie reaguje na polecenia.

Czas pracy na baterii? Taki sobie

Akumulator VivoBooka z pojemnością 42 watogodzin jest dość mały. To pozwoliło na redukcję wagi urządzenia do 1,9 kg. Niestety, po trzech godzinach pracy albo trzech i pół godzinach oglądania wideo urządzenie trzeba podłączyć do gniazdka. To przeciętne wartości.

Podsumowanie

Solidnie zbudowany, a pomimo to dość lekki, szybki w pracy i porządnie wyposażony. Asus VivoBook 15 robi dobre wrażenie przy pracy. Ma tylko dwie słabe strony: czas pracy na baterii jest tylko przeciętny, a wyświetlacz niezbyt precyzyjnie odwzorowuje kolory.

A32N1405 ASUS N551 N751 G551 G771 GL551 GL771 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L14M4P23 Lenovo Y700-17iSK Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
AP12A3i Acer Aspire Timeline Ultra U M3-581TG M5-481TG AP12A4i Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A1800 Microsoft Surface Pro 5 & Pro 4 Intel Core M3 i5 i7 Zasilacze do laptopów
57Y6601 L09M4P16 LENOVO IdeaPad U260 0876 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
VGP-BPS38 SONY SVP13 Pro13 Pro11 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

środa, 4 kwietnia 2018

Czy 10-letni laptop nadaje się do użytku?

Do czego w dzisiejszych czasach używamy laptopów? Ile obecnie kosztuje? Czy 10-letni MacBook jest w stanie z powodzeniem zastąpić nowego notebooka?
W czasie rozkwitu komputerów mobilnych funkcjonował umowny podział na laptopy oraz notebooki. Pierwsze z nich, znacznie większe, nie posiadały nawet własnego źródła zasilania. Z biegiem lat granica między nimi zatarła się. W chwili obecnej określenia te funkcjonują zamiennie.
  • Główną przewagą laptopów nad komputerami stacjonarnymi jest ich mobilność
  • Ze względu na niższy poziom poboru mocy zazwyczaj charakteryzują się znacznie niższą wydajnością niż sprzęt stacjonarny
  • Do czego najczęściej służą laptopy

Do czego używamy laptopów?

Z wiadomych przyczyn odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jest ona zależna od specyfiki pracy, wieku i ogólnych oczekiwań wobec sprzętu. Dla ucznia i studenta tego typu komputer może pełnić funkcję edukacyjną oraz rozrywkową. W przypadku maszyn przeznaczonych do gier ceny bywają różne. W przypadku użytku typowo domowego - gdzie sprzęt taki służy głównie do konsumpcji treści w internecie, odtwarzania filmów i komunikacji - sytuacja może wyglądać podobnie. Inaczej będzie to wyglądać w pracy. W przypadku pracy biurowej większość komputerów spełni nasze oczekiwania. Problem pojawia się, kiedy oczekujemy większej mocy obliczeniowej. Jeżeli pracujemy stacjonarnie, sprawę rozwiązuje klasyczny PC. W przypadku pracy mobilnej jesteśmy zmuszeni inwestować w większe, wydajniejsze jednostki, niestety za tego typu sprzęt trzeba czasami słono zapłacić.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Ogromną rolę w wyborze laptopa odgrywa cena. Nie zrozumcie mnie źle - nie jestem zwolennikiem wmawiania ludziom, że wszystko, co dobre, musi być drogie. Działa to też w drugą stronę - czasami nie warto inwestować w tani sprzęt, bo właśnie jest... tani, a co za tym idzie nie jest wyposażony w wydaje podzespoły. Według mnie sprzęt, którego zakup warto rozwazyć zamyka się w czterech kategoriach urządzeń.
  1. Laptopy budżetowe - tutaj należy być wyjątkowo ostrożnym. Czasami za 1000 złotych można kupić całkiem przyzwoity komputer do pracy biurowej, ale zdaża się również trafić na zupełnie bezużyteczny sprzęt.
  2. Standardowe - przedział cenowy, w którym najczęściej szukamy komputera, czyli od 2000 do 3000 złotych. To w tej kategorii cenowej najczęściej wybieramy urządzenie.
  3. Wydajne - grupa laptopów zaprojektowanych dla wymagających użytkowników. Powstała z myślą o graczach, programistach i grafikach. Ciężko w tym przypadku jednoznacznie określić widełki cenowe, przyjmijmy umowne od 4000 zł wzwyż.
Opcjonalnie do zestawienia możemy dołączyć grupę 4 - komputery używane. Ja poszedłem o krok dalej i postanowiłem sprawdzić jak w 2018 roku sprawuje się 10 letni laptop.

Kiedyś był Pro

15-calowy MacBook Pro o którym mowa, w dniu premiery kosztował ok 9000 złotych. Obecnie jego cena waha się (w zależności od miejsca zakupu) od 800 do 1000 złotych. Jak na Apple, nie jest to kwota wygórowana, warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z 10-letnim sprzętem. Na potrzeby tego tekstu komputer nie był ulepszany:
  • Procesor: Intel Core 2 Duo T9400, 2x 2,53 GHz
  • Układ graficzny: GeForce 9400m 256MB + 9600 GT 512MB
  • RAM: 2x 2GB DDR3 1066 MHz
  • Pamięć: 320GB z obrotami 5400/min
W czasach swojej premiery był to wydajny komputer. Za wyświetlanie obrazu odpowiada 15-calowy ekran w proporcjach 16:10 o rozdzielczości 1440 na 900 pikseli, co w czasach popularyzacji ekranów 4K nie jest czymś szczególnym. Po kilkudniowej styczności z komputerem mam mieszane uczucia. Z jednej strony różnica w wydajności z topowymi urządzeniami 2018 roku jest gigantyczna. Z drugiej natomiast laptop nadal w pełni nadaje się do przeglądania stron internetowych oraz mniej wymagających prac biurowych. Płynna obsługa filmów 4K, wsparcie Microsoft Office (lub iWork) robią z niego nadal opłacalny zakup. Moim zdaniem, komputer tej klasy będzie lepszym rozwiązaniem niż netbook z hipermarketu za 799 złotych. Dlaczego? Ponieważ jest w nim…

...potencjał

Komputer nie należy do urządzeń ultramobilnych, co jednak ma swoje zalety.
  • Porty: W czasach miniaturyzacji oraz forsowania nowych rozwiązań kilkuletni MacBook Pro okazuje się czymś więcej niż tylko starym latopem - dysponuje całkiem sporym arsenałem złącz. Na pokładzie mamy tu m.in. Magsafe, Gigabit Ethernet, FireWire 800, USB 2.0 i Mini display port.
  • Modyfikacja: Jest to komputer, w którym bez większych problemów wymienimy baterię, dysk czy dołożymy pamięć RAM, co zresztą szczerze polecam. Wymiana dysku HDD na SSD oraz dwukrotne zwiększenie ilości pamięć operacyjnej zapewni Macbookowi drugą młodość.

Warto?

Tak, pod warunkiem, że nie oczekujecie współczesnej wydajności oraz wysokiej mobilności urządzenia. Dla wielu z Was może to być za to początek przygody z macOS, która być może nie zakończy się na tym komputerze. Oczywiście, biorąc pod uwagę cenę sprzętu, musimy liczyć się z jego ograniczeniami: maksymalnie 2-3 godziny pracy na baterii, brak oficjalnego wsparcia do aktualnych wersji systemu czy mało kompaktowe wymiary. Możliwość rozbudowy sprzętu, akceptowalna wydajność w biurze oraz duża liczba portów powinny jedna zniwelować te wady.

C21N1347 ASUS X555 X555LA X555LD X555LN 2ICP4/63/134 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L13M4P21 L13L4P21 Lenovo Yoga 2 11 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A41N1501 ASUS GL752VL GL752VW N552VX N752VW N752VX Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
U12C DURABOOK U12C seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BTY-M6F MSI GS60 seria laptopów Official Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L14M4P23 Lenovo Y700-17iSK Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

środa, 14 marca 2018

Asus Vivobook S14: naprawdę uniwersalny laptop

Mały, lekki oraz atrakcyjnie wykonany ultrabook wyposażony w sensowną konfigurację, niekosztujący fortuny jak niektóre Zenbooki?
Przyjęło się, że uniwersalny notebook to 15-calowy model wyposażony w procesor z serii Intel Core i5. Konfiguracja taka na pewno sprawdzi się w zastosowaniach biurowych, multimedialnych, a czasem wystarczy i do gier. Niestety, uniwersalność to sztuka kompromisu, na który nie zawsze można pójść. Wspomniany, przykładowy, uniwersalny laptop na pewno nie przypadnie do gustu osobie, która podróżuje i chce zabrać komputer ze sobą, nie będzie on także odpowiadał okazjonalnym graczom, pomimo że starsze gry będą działać całkiem dobrze. W redakcyjnym laboratorium testujemy mnóstwo notebooków, czego przykładem jest opublikowany niedawno duży test laptopów do 2500 złotych. W każdym segmencie cenowym, grupie urządzeń utworzonej pod kątem konkretnych zastosowań zwykle udaje się znaleźć perełki. Na przykład w teście wspomnianych już wcześniej laptopów do 2500 złotych wyjątkowym produktem jest doskonale wykonany i wyposażony w matrycę IPS: Acer Aspire 5.
Tym razem, podczas testów natknęliśmy się na inny wyjątkowy model. Na czym polega jego wyjątkowość? Można powiedzieć, że jest to bardzo uniwersalny, przy tym niedrogi notebook. Mowa tutaj o nowym modelu Asus VivoBook S14 wyposażonym w najnowszy procesor firmy Intel - Core i5-8250U oraz nadającą się nawet do nowych gier (poświęcając jakość grafiki) kartę graficzną GeForce MX150. Wszystko to zamknięto w obudowie, w której zazwyczaj mieści się ekran o przekątnej 13,3 cala, choć producentowi udało się w niej zamontować 14-calowy wyświetlacz. Asus Vivobook S14 jest więc mały, lekki, ma dobry ekran, nowoczesny i szybki procesor, przyzwoitą kartę graficzną i … w porównaniu do podobnych konfiguracji nie kosztuje dużo.

Jaki ekran będzie najbardziej uniwersalny?

Dla osoby często podróżującej lub choćby chcącej zabierać notebook na uczelnie czy do kawiarni modele z ekranem o przekątnej 15,6 cala i tym bardziej 17,3-calowa nie sprawdzą się. Laptopy takie są ciężkie i duże, zdecydowanie bardziej nadają się do pracy biurowej bądź gamingu. Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami jak np. MSI GS63 ważą powyżej 2 kg, a to już sporo. Inną kwestią jest pobór energii - duży i wydajny sprzęt ma zdecydowanie większy apetyt na prąd niż mały ultrabook z energooszczędnym procesorem, a przecież z wyładowanego laptopa poza domem mamy taki sam pożytek jak z umieszczonego w plecaku kamienia. Poszukując czegoś bardzo mobilnego, pierwsze do głowy przychodzą nam konfiguracje wyposażone w 13,3 calowe panele. Taki laptop jest co prawda bardzo mobilny, ale praca na 13,3 calowej matrycy nie należy do przyjemnych. Naszym zdaniem,optymalnym minimum zapewniającym komfort pracy są panele 14 cali. W przypadku testowanego Asusa mamy zamontowany 14 calowy ekran w obudowie zbliżonej do 13,3 calowych laptopów, co jest bardzo dużym plusem. Mamy więc mobilność popularnych 13-nastek połączoną z 14 calową matrycą. Osiągnięto to dzięki bardzo cienkim i estetycznie wyglądającym ramkom ekranu.

Czy potrzebuję wydajnego procesora? Jeśli tak, to po co?

Asus Vivobook S14 został wyposażony w procesor Intel Core i5-8250U, który jest prawdziwą rewolucją i wyjściem z marazmu na nowy wyższy poziom w przypadku niskonapięciowych procesorów. Teraz coraz więcej programów zaczyna korzystać z wielowątkowości, a tymczasem niskonapięciowe układy od czasu pierwszej generacji Core i5/7 z 2010 roku korzystały z dwóch rdzeni z obsługą czterech wątków dzięki HT. Jest to już zbyt mało jak na 2018 rok, kiedy potrafimy np. mieć otwartych kilka programów naraz oraz przeglądać internet. Ponadto przez to, że ich iGPU nie mają wsparcia nowych kodeków, możemy. np. zapomnieć o oglądaniu Netfixa w 4K. Najnowszy procesor ma podwojoną liczbę rdzeni (4) oraz wątków (8) w porównaniu do poprzedniej generacji, przez co wydajnościowo potrafi przewyższać nawet zwykłe, (nie niskonapięciowe) mobilne układy, takie jak i5-7300HQ o TDP 45 watów. Całkiem nieźle jak na układ, którego bazowe TDP to 15 watów. Dzięki tak niskiemu TDP jest też energooszczędny jak inne niskonapięciowe procesory. Na dokładkę nasza konfiguracja została wyposażona w nośnik SSD o pojemności 256 GB oraz 8 GB pamięci RAM działającej w trybie dwukanałowym.
Wykres przedstawia ogólną wydajność i wymaga krótkiego wyjaśnienia. Mimo że testowany Asus legitymuje się mocnym CPU, to ze względu na zastosowany nośnik SSD, inne laptopy wyposażone w słabsze procesory, ale w bardzo szybkie nośniki SSD PCIe/NVMe, jak np. Lenovo Yoga 720-13, wypadają tutaj porównywalnie, choć tracą w przypadku testów procesorowych. Poniżej porównanie szybkości kodowania filmu. Widać, że Vivobook wypada tutaj bardzo dobrze.

Asus VivoBook S14 - karta graficzna: względnie tani ultrabook i gry - czy to możliwe?

Jedną z zalet tego laptopa jest opisywana już uniwersalność. Wspominaliśmy też, że model ten nadaje się do gier. To zasługa zamontowania w jego wnętrzu karty graficznej GeForce MX150. W połączeniu z procesorem i5-8250U pozwala na bezproblemową rozgrywkę w prostych tytułach e-sportowych pokroju CS:GO bądź Dota 2, w niskich ustawieniach jakości i w rozdzielczości HD.
Zastosowanie GPU jest na tyle wydajne, że pozwala także na zabawę w najnowsze tytuły: Rise of The Tomb Raider, Wiedźmin 3 w natywnej rozdzielczości. W najniższych ustawieniach jakości obrazu laptop ten uzyskuje płynność animacji na odpowiednio: około 33 klatek na sekundę w Rise of The Tomb Raider oraz 29 klatki na sekundę w grze Wiedźmin 3. Należy wspomnieć, że zintegrowane układy graficzne z procesorami firmy Intel dostępne zwykle w tego typu laptopach pozwolą osiągnąć maksymalnie 10 kl./s w tych samych warunkach. Wspomniany MX150 jest następcą starszych kart montowanych w laptopach: GeForce 940M/940MX, od których jest znacznie szybszy (do 60 procent).
Asus VivoBook S14 - mały, lekki i atrakcyjnie wykonany
Obudowa Asusa została wykonana w całości z plastiku. Nie licząc aluminiowej klapy matrycy, mierzy zaledwie 20 mm grubości. Dodajmy do tego zastosowanie bardzo cienkich, 7 mm ramek, które dodają konstrukcji stylu. Dzięki ich zastosowaniu udało się zamknąć 14-calowy ekran w mniejszej obudowie, niż to zwykle bywa w przypadku laptopów o takiej przekątnej wyświetlacza. Cieszy też liczba portów - w tym pełnowymiarowe HDMI (1,4) oraz USB typu C. Na pochwałę zasługują również klawiatura i touchpad, choć w przypadku klawiatury ocena komfortu mocno zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ jest ona nieco twardsza niż w innych modelach. Klawisze pracują cicho, a ich powierzchnia jest miła w dotyku. Klawiatura jest podświetlona na biało i wyposażona w trójstopniową regulację jasności. Problemem może być lekkie uginanie się klawiatury nad spacją oraz umieszczenie klawiszy przewijania strony jako drugorzędnej funkcji strzałek, wymagającej do aktywacji naciśnięcia klawisza Fn. To spory problem dla osób przyzwyczajonych do korzystania z PgUp, PgDn, Home i End. Touchpad dobrze radzi sobie z detekcją dotyku nawet w rogach, co nie zawsze jest oczywiste. Co ciekawe, z gładzikiem został zintegrowany czytnik linii papilarnych - dobre i funkcjonalne rozwiązanie.
Zastosowany ekran o przekątnej 14 cali to matowa matryca IPS. Zastosowanie tej technologii zamiast TN jest o tyle ważne, że pierwszy typ charakteryzuje się znacznie lepszymi kątami widzenia oraz zwykle kilkakrotnie lepszym kontrastem (1212:1). Nie oznacza to, że wszystkie matryce TN są złe, ale z naszych badań wynika, że poza zaledwie paroma konstrukcjami (120 Hz panele w drogich laptopach gamingowych) reszta jest bardzo słaba i charakteryzuje się kontrastem 300/400:1.
Jest to istotne, ponieważ w przypadku dobrych kątów widzenia nie musimy precyzyjnie dostosowywać kąta odchylenia matrycy, a wysoki kontrast zapewnia lepsze wyświetlanie czerni, co ma znaczenie np. w przypadku oglądania filmów czy gier z ciemną, mroczną scenerią. Ważna jest również maksymalna jasność: im jest ona wyższa tym lepiej, szczególnie jeśli mamy konstrukcję z błyszczącą matrycą bądź często używamy laptopa na zewnątrz. W tym aspekcie zastosowany w Vivobooku panel nie jest wybitny, bo osiąga zaledwie 251 cd/m2, ale matowa matryca powinna trochę pomóc w przypadku pracy w terenie.

Asus VivoBook S14 - praca w terenie bez dostępu do gniazdka

Laptop jest bardzo mały, a jak dodamy do tego wagę wynoszącą 1327 gramów, to okazuje się, że jest to urządzenie, które zmieści się do każdej torby. Testy wykazały, że bateria pozwala na około 8 godzinne przeglądanie internetu bądź oglądanie filmów w jakości HD. To dobry rezultat. Powołując się na nasze rezultaty z porównania innych laptopów, sądzimy, że wersja Vivobooka S14 bez zintegrowanego GPU powinna osiągać jeszcze lepsze czasy pracy na baterii.

Asus VivoBook S14 - podsumowanie

Asus Vivobook S14 to zaskakująco, jak na swoje rozmiary, wielozadaniowy ultrabook. Mamy atrakcyjny wygląd, bardzo niską wagę, dobry, choć trochę ciemny ekran, długi czas działania na baterii, konfiguracja z 256 GB nośnikiem SSD oraz 8 GB RAM-u działającej w dualu. Szkoda tylko, że obudowa nie została wykonana z aluminium, ale to na pewno negatywnie odbiłoby się na wadze oraz cenie. Co więcej, konstrukcja jest bardzo dobrze wyceniona, bo kosztuje mniej od swoich konkurentów. Jeśli komuś nie zależy na specjalnym GPU, to warto rozważyć ten sam model, tylko pozbawiony dodatkowej karty graficznej. Jeśli natomiast potrzebujemy laptopa bardziej eleganckiego, który będzie się dobrze prezentował, to zdecydowanie polecamy model Asus Zenbook UX430UN bądź wersję tylko ze zintegrowanym układem graficznym - Zenbook UX430UA.

BTY-M6F MSI GS60 seria laptopów Official Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
611481-001 613762-001 HP CFH0240EWWB 6000 Pro/8000 Elite SFF Zasilacze do laptopów
P21GU9 Microsoft Surface Pro 1 2 II Table LG Chem Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PK03XL HSTNN-DB6S 6789116-005 HP Spectre Pro X360 Spectre 13 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
FR610 New Dell 280W SFF Unit Fits F235E-00 L235P-01 H235P-00 H235E-00 Zasilacze do laptopów
C31N1411 Asus U305F seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

poniedziałek, 12 marca 2018

Najpopularniejsze laptopy

Niemal wszyscy korzystamy z laptopów, jednak każdy z nas w innym celu. Niektórzy za jego pomocą przeglądają internet, inni wykorzystują do pracy z zaawansowanymi programami. Oto ranking najpopularniejszych laptopów wśród polskich konsumentów.
Notebooki coraz częściej zastępują komputery stacjonarne nieustępując im pod względem możliwości, a dodatkowo mając nad nimi przewagę pod względem gabarytów i mobilności. Ranking laptopów to doskonała okazja do sprawdzenia jakich modeli szukają Polacy, jakim firmom ufają i na zakup jakiego sprzętu się decydują.  Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych laptopów, według serwisu Skąpiec.pl, podzielonych ze względu na rozmiar matrycy.

Laptopy do 12'

1. Asus ZenBook 3 UX390UA-GS039T
Lekki, smukły i, co najważniejsze, wytrzymały notebook, który zaprojektowano w wyjątkowo eleganckim stylu. Waży zaledwie 900 g i ma 12 mm grubości. Wyposażono go w procesor Intel Core i7, 8 GB RAM-u, ultraszybki SSD o pojemności 512 GB oraz najnowszy port USB typu C. Asus ZenBook 3 UX390UA-GS039T to model, który śmiało może konkurować z Macbookiem (12'').
2. Apple MacBook MNYH2ZE/A
Urządzenia Apple cenione są przez użytkowników za jakość wykonania, wydajne komponenty oraz system operacyjny MacOS. Nie inaczej jest w przypadku tego laptopa, który oferuje użytkownikom matrycę 12,1" o rozdzielczości 2304 x 1440, 8 GB RAM-u oraz intelowski procesor Core M3 (1,2 GHz).
3. Lenovo ThinkPad X270 (20HN0016PB)
Propozycja chińskiej firmy Lenovo doskonale sprawdzi się jako urządzenie ultramobilne. ThinkPad X270 ma bardzo podobną specyfikację do zajmującego pierwsze miejsce w tej kategorii Asusa. Wewnątrz znajdziecie procesor i7 7500U (2,7 GHz), 8 GB RAM, SSD o pojemności 256 GB, a obraz wyświetlany jest na 12,5" ekranie o rozdzielczości 1920 x 1080.
4. Apple MacBook MNYF2ZE/A
Szybkie i niezawodne działanie w grach, programach i aplikacjach jest możliwe dzięki pamięci RAM DDR3. Klawiatura wyspowa, Podświetlana klawiatura.
Wyświetlacz Retina. Sięga krawędzi. Przekracza granice.
Kiedy tylko otworzysz MacBooka, na sięgającej krawędzi szklanej powierzchni 12-calowego wyświetlacza Retina każdy szczegół wyświetla się w pełnym blasku. Zdjęcia są niewiarygodnie realistyczne i zachwycają detalami. Ponad 3 miliony pikseli pracują, by każda litera była doskonale czytelna. Wszystko ożywa na ekranie najsmuklejszego i najbardziej energooszczędnego wyświetlacza Retina w historii komputerów Mac — dostarczającego niesamowitych wrażeń wizualnych i zachwycającego minimalistyczną formą.
Pełnowymiarowa klawiatura zajmuje mniej miejsca.
Aby korzystanie z notebooka było wspaniałym doświadczeniem, niezbędna jest wygodna, pełnowymiarowa klawiatura. Ale żeby zmieścić ją w smukłym i eleganckim MacBooku, musieliśmy od podstaw przemyśleć jej konstrukcję. Tworząc nową klawiaturę, przeprojektowaliśmy każdy klawisz i kryjący się pod nim mechanizm. Dzięki temu jest smuklejsza, a pisanie na niej bardziej precyzyjne i komfortowe.
Force Touch wyciska z gładzika jeszcze więcej.
MacBook rewolucjonizuje sposób, w jaki korzystasz z gładzika. Force Touch został zaprojektowany, by płynnie i konsekwentnie reagować na każde kliknięcie, niezależnie od tego, który fragment jego powierzchni naciśniesz. Jednocześnie ukryte pod powierzchnią czujniki precyzyjnie mierzą siłę nacisku, umożliwiając komunikowanie się z notebookiem na wiele nowych sposobów. Za pomocą mocnych kliknięć można uruchamiać nowe funkcje. Powiedzmy, że chcesz szybko sprawdzić znaczenie słowa lub wyświetlić podgląd dokumentu — teraz wystarczy kliknąć wybrany wyraz i docisnąć gładzik, żeby zobaczyć definicję. Gładzik wyśle też do Ciebie sygnał dotykowy w formie lekkiej wibracji, skorelowany z tym, co widzisz na ekranie. Oprócz tych zaawansowanych funkcji nadal działają oczywiście wszystkie intuicyjne gesty Multi-Touch, które użytkownicy Maca zdążyli pokochać. Teraz więc Twój Mac będzie Ci służył jeszcze lepiej. Wystarczy kiwnąć palcem. A nawet i tego nie musisz.
Bezkompromisowo bezprzewodowy.
MacBook został stworzony z myślą o bezprzewodowym świecie. Dzięki oprogramowaniu Apple, wykorzystującemu cały potencjał najnowszych technologii Wi‑Fi i Bluetooth, na tym notebooku niemal szystko można robić bez kabli. Niezależnie od tego, gdzie akurat jesteś, możesz połączyć się z Internetem, porządkować swoje zdjęcia, słuchać muzyki i robić mnóstwo innych rzeczy — bez żadnych ograniczeń.
USB-C. Jeden port do wszystkiego.
Skoro MacBook musi mieć złącze do ładowania, postaraliśmy się, by był to najbardziej zaawansowany i wszechstronny port na rynku. USB-C robi praktycznie wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu. To fantastyczne dwustronne złącze pozwala w elastyczny sposób podpinać Twoje ulubione urządzenia i umożliwia ładowanie, szybki transfer danych w standardzie USB 3 oraz wysyłanie wideo. A przy tym jest o dwie trzecie mniejsze od obecnej wersji USB.
5. Apple MacBook MNYJ2ZE/A
  • Płynne działanie komputera zapewnia dwurdzeniowy procesor Intel® Core™ i5 1.3 GHz (3.2 GHz turbo)
  • 8 GB pamięci operacyjnej DDR3 pozwoli na uruchomienie i sprawne działanie wielu programów i gier
  • Szybki czas uruchamia i lepsza reakcja na Twoje polecenia dzięki dyskowi SSD o pojemności 512 GB
  • Fantastyczna jakość kolorów i ostrość obrazu na ekranie Retina 12" w rozdzielczości 2304 na 1400 pikseli
  • Do 12 godzin pracy po pełnym naładowaniu baterii
  • Szybka i bezprzewodowa łączność z Internetem za pomocą modułu WiFi 802.11 ac
  • Port USB 3.1 typu C (gen 1) umożliwia ładowanie, szybki transfer danych oraz wysyłanie wideo
  • Gładzik Force Touch wyczuwający siłę nacisku i umożliwiający precyzyjne sterowanie kursorem
  • Pracuj wydajnie i stabilnie dzięki wyjątkowo przyjaznemu dla użytkownika systemowi macOS Sierra
6. Apple MacBook MNYN2ZE/A
Dwurdzeniowy procesor Intel Core m3 1,3 GHz z przyśpieszeniem w trybie Turbo Boost do 3,2 GHz zapewnia bardzo wydajną pracę oraz płynnność i szybkość działania systemu.
Pamięć RAM LPDDR3 o wielkości 8 GB w połączeniu z pamięcią masową SSD 512 GB sprawia, że masz naprawdę dużo miejsce, przez co możesz sobie go doskonale zoorganizować.
Posiada Wi-Fi zgodny z IEEE 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.2, oraz port USB-C obsługujący USB 3.1 pierwszej generacji oraz natywne wyjście wideo DisplayPort 1.2. Ponadto oferuje on kamerę FaceTime 480p, głośniki stereofoniczne, dwa mikrofony oraz gniazdo słuchawkowe 3,5mm.
7. Asus UX390UA-GS043T
Procesor Intel Core i7 siódmej generacji — Niespotykana moc i dynamika w połączeniu z wbudowanymi funkcjami zabezpieczeń gwarantuje najlepszą do potrzeb szybkość i płynność pracy, zabawy i tworzenia. Procesory siódmej generacji zapewniają rozrywkę jak nigdy dotąd w domu czy w podróży. Lepszy czas pracy baterii, większa moc, więcej obsługiwanych technologii oraz wyższa jakość oferowanej rozrywki.
ZenBook stał się synonimem cienkiej i lekkiej konstrukcji. ZenBook 3 UX390UA idzie o krok dalej oferując obudowę o grubości 11,9 mm i wadze 910 g. Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu nowoczesnych, superlekkich materiałów o wysokiej trwałości. Użyto lotniczego aluminium, które jest o 50% bardziej wytrzymałe, a jednocześnie niebywale lekkie. Ekran pokryto twardym szkłem Corning Gorilla Glass, które mierzy jedynie 0,4 mm grubości.
Smukła konstrukcja Ultrabooka ASUS ZenBook 3 UX390UA wymagała rewolucyjnego podejścia do tematu chłodzenia. Dlatego w tym Ultrabooku ciepło z kluczowych podzespołów odprowadzają przeprojektowane, miedziane ciepłowody. Ich średnica mierzy tylko 0,3 mm. Zainstalowano również wentylator o wysokości 3 mm. Mimo niewielkich rozmiarów znakomicie rozprasza ciepło, wyrzucając je bezgłośnie poza obudowę. Nawet przy maksymalnym obciążeniu do Twych uszu dociera jedynie cichy szmer.
Nowoczesna bateria litowo-polimerowa zapewnia do 9 godzin pracy. Imponujący wynik, biorąc pod uwagę ultrakompaktowy kształt ASUS ZenBook 3 UX390UA. Dodano również technologię szybkiego ładowania, dzięki której bateria osiąga 60% naładowania w ciągu zaledwie 49 minut.
Dyskretny czytnik linii papilarnych współpracuje z Windows Hello, dając Ci dostęp do zawartości laptopa jednym dotykiem i w ułamku sekundy.
8. HP EliteBook Folio G1 V1C64EA
Niepowtarzalne wykonanie i wydajność na najwyższym poziomie połączone w jednym komputerze HP EliteBook Folio. Materiały wybierane ręcznie i profesjonalne funkcje zoptymalizowane pod kątem współpracy to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostą obsługę.
Niesamowity wybór dla pracowników mobilnych, którzy potrzebują komputera przenośnego o najlepszych w swojej klasie funkcjach biznesowych oraz bardzo dobrej wydajności w zastosowaniach obliczeniowych i graficznych w zarządzanych środowiskach informatycznych.
Jeszcze bardziej wytrzymała konstrukcja!
Innowacyjna konstrukcja, nowatorski proces projektowania i wysokiej jakości materiały połączone w zaawansowanym i wytrzymałym urządzeniu HP EliteBook Folio. Dzięki temu smukłemu laptopowi, który przeszedł testy MIL-STD 810G2, możesz śmiało realizować zadania nieprzerwanie przez cały dzień.
Zapomnij o hasłach!
Użyj kamery na podczerwień z funkcją Windows Hello do rozpoznawania Twojej twarzy jako hasła, aby przeglądać strony internetowe lub po prostu odblokować urządzenie Windows 10 Pro.
9. Apple MacBook MNYK2ZE/A
  • Płynne działanie komputera zapewnia dwurdzeniowy procesor Intel® Core™ m3 1.2 GHz (3 GHz turbo)
  • 8 GB pamięci operacyjnej DDR3 pozwoli na uruchomienie i sprawne działanie wielu programów i gier
  • Szybki czas uruchamia i lepsza reakcja na Twoje polecenia dzięki dyskowi SSD o pojemności 256 GB
  • Fantastyczna jakość kolorów i ostrość obrazu na ekranie Retina 12" w rozdzielczości 2304 na 1400 pikseli
  • Do 12 godzin pracy po pełnym naładowaniu baterii
  • Szybka i bezprzewodowa łączność z Internetem za pomocą modułu WiFi 802.11 ac
  • Port USB 3.1 typu C (gen 1) umożliwia ładowanie, szybki transfer danych oraz wysyłanie wideo
  • Gładzik Force Touch wyczuwający siłę nacisku i umożliwiający precyzyjne sterowanie kursorem
  • Pracuj wydajnie i stabilnie dzięki wyjątkowo przyjaznemu dla użytkownika systemowi macOS Sierra
10. Apple MacBook MNYG2ZE/A
  • Płynne działanie komputera zapewnia dwurdzeniowy procesor Intel® Core™ i5 1.3 GHz (3.2 GHz turbo)
  • 8 GB pamięci operacyjnej DDR3 pozwoli na uruchomienie i sprawne działanie wielu programów i gier
  • Szybki czas uruchamia i lepsza reakcja na Twoje polecenia dzięki dyskowi SSD o pojemności 512 GB
  • Fantastyczna jakość kolorów i ostrość obrazu na ekranie Retina 12" w rozdzielczości 2304 na 1400 pikseli
  • Do 12 godzin pracy po pełnym naładowaniu baterii
  • Szybka i bezprzewodowa łączność z Internetem za pomocą modułu WiFi 802.11 ac
  • Port USB 3.1 typu C (gen 1) umożliwia ładowanie, szybki transfer danych oraz wysyłanie wideo
  • Gładzik Force Touch wyczuwający siłę nacisku i umożliwiający precyzyjne sterowanie kursorem
  • Pracuj wydajnie i stabilnie dzięki wyjątkowo przyjaznemu dla użytkownika systemowi macOS Sierra

Laptopy 13"

1. Apple MacBook Air MQD32ZE/A
Ten komputer to urządzenie ultramobilne. Smukła, bardzo dobrze wykonana obudowa oraz niewielkie rozmiary sprawiają, że nie będzie ciężarem nawet podczas długich podróży. We wnętrzu tego laptopa producent umieścił procesor Intel i5 5350U (2,9 GHz), 8 GB RAM i SSD o pojemności 128 GB. Za wyświetlanie obrazu na 13,3" ekranie o rozdzielczości 1440 x 900 odpowiedzialny jest układ Intel HD 6000.
2. Asus Zenbook UX310UA-FC039T
Lekki, smukły i elegancki ultrabook został stworzony do zadań specjalnych. Wyposażono go w procesor Intel Core i3-6100U, 4 GB RAM-u oraz układ Intel HD Graphics 520. Jego 13,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD zapewnia zarówno wygodną pracę, jaki i komfortowe oglądanie filmów czy zdjęć.
3. Asus ZenBook UX305CA-UHM4T
Niepozorna, ważąca zaledwie 1,2 kilograma i mająca 1,23 cm grubości, konstrukcja wypełniona najnowszymi technologiami. Laptopa wyposażono między innymi w dotykowy ekran o rozdzielczości QHD. Za wysoką wydajność notebooka odpowiada procesor Intel Core M, 8 GB RAM-u oraz SSD o pojemności 256 GB.
4. Apple MacBook Pro MPXQ2ZE/A
Przełomowy wyświetlacz Retina. Nowy, wyczuwający siłę nacisku gładzik. Architektura oparta w całości na pamięci flash. Potężne dwu- i czterordzeniowe procesory Intel.
Rewelacyjny interfejs Multi-Touch w systemie OS X sprawia, że możesz używać tak naturalnych gestów jak machanie i szczypanie, żeby przełączać się między aplikacjami, przeglądać swoje materiały i optymalnie wykorzystywać przestrzeń ekranową. Nowy gładzik Force Touch w modelu 13-calowym ma wszystkie zalety wersji Multi-Touch i jeszcze więcej. Jego wbudowane czujniki wykrywają nawet drobne zmiany w sile nacisku.
13-calowy MacBook Pro z wyświetlaczem Retina i dwurdzeniowym procesorem Intel Core i5 lub Intel Core i7 piątej generacji pozwala Ci korzystać z najbardziej wymagających aplikacji, także w podróży.
13-calowy MacBook Pro z wyświetlaczem Retina jest wyposażony w układ graficzny Intel Iris Graphics 6100 — stworzony zarówno na potrzeby codziennych zadań, jak i najbardziej wymagających aplikacji.
Wi-Fi 802.11ac. Teraz to się nazywa szybkość.
Super wydajna bateria. Nawet 10 godzin działania.
100% ultraszybkiej pamięci masowej flash.
5. Lenovo IdeaPad 510S (80SJ005PPB
Wbudowany dysk twardy o pojemności 500 GB zapewni komfort przechowywania wielu ulubionych fotografii, filmów i plików muzycznych. Pojemny dysk to również bezproblemowe instalowanie dużej liczby aplikacji oraz gier, bez potrzeby zgrywania danych na inne nośniki.
Mocny procesor Intel Core i5 6gen umożliwia bezproblemową pracę i zapewnia dostęp do rozrywki na wyższym poziomie. Wielowątkowa praca jest możliwa dzięki technologii Hyper-Threading, a Turbo Boost dostosuje częstotliwość pracy do bieżących potrzeb. Wbudowana grafika serii HD Graphics, umożliwia płynne korzystanie z programów graficznych, multimediów i gier.
Karty graficzne AMD Radeon R5 to inwestycja w większą wydajność komputera. Architektura GCN zapewnia oszołamiającą jakość obrazu, a AMD App Acceleration pozwala odciążyć system i zapewnia lepszą wydajność na codzień. AMD Enduro optymalizuje zasilanie laptopa, dzięki czemu możesz cieszyć się dłuższą pracą na akumulatorze.
Zainstalowana fabrycznie pamięć RAM o pojemności 4 GB pozwoli na szybką i przyjemną pracę na komputerze. Bez żadnych problemów możesz uruchomić kilka aplikacji jednocześnie oraz grać i korzystać z programów graficznych i multimediów.
6. Apple MacBook Air MQD42ZE/A
Z zewnątrz jest super cienki, zaledwie 1,7cm i waży zaledwie 1.35kg. Posiada wysokiej rozdzielczości błyszczącą matrycę o wielkości 13 cali. Wewnątrz zainstalowano dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 1,8 GHz, 256GB pamięci flash i 8 GB pamięci RAM. MacBook Air posiada całkowicie nowy piątej generacji procesor Intel Core.
MacBook Air jest definicją szybkości, maksymalnie 3 razy szybsze WiFi i Bluetooth, umożliwiające podłączenie MacBooka Air do urządzeń Bluetooth, takich jak głośniki i słuchawki. Nawet bez żadnego przewodu lub przejściówki, jesteś całkowicie podłączony.
Jest sprawniejszy niż kiedykolwiek dzięki połączeniu z portem Thunderbolt 2, prędkość złącza jest dwa razy większa niż w poprzedniej generacji. MacBook Air został wyposażony w dwa porty USB 3, dzięki czemu współpracuje z najnowszymi urządzeniami USB 3 i wszystkimi urządzenia kompatybilnymi z USB 2 również. Wystarczy pare chwil aby Twój MacBook Air przekształcił z ultra przenośnego notebooka do kompletnej stacji roboczej.
7. Lenovo ThinkPad 13 Gen 2(20J2GA09PB)
Komfort w doskonałej cenie. Procesory Intel Core i3 sprawdzają się w codziennym użytkowaniu laptopa, podczas pracy i przeglądania multimediów. To układy, które nie obciążają nadmiernie akumulatora, co przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii. Wbudowany układ graficzny Intel HD Grpaphics umożliwia oglądanie filmów w jakości Full HD, oraz grę w niewymagające sprzętowo gry. Dwa rdzenie i obsługa do czterech wątków jednocześnie sprawiają, że Intel Core i3 to procesory wielozadaniowe – w sam raz do pracy w kilku programach lub aplikacjach.
Jeszcze szybsza i nowocześniejsza pamięć RAM DDR4 przeniesie Cię w nowy wymiar prędkości działania. Korzystanie z gier, programów i aplikacji będzie jeszcze bardziej komfortowe. Pamięć DDR4 jest nie tylko szybsza, ale również smuklejsza w budowie od swojej poprzedniczki i dlatego mieści się nawet w najcieńszych obudowach urządzeń mobilnych.
SSD ma złączu SATA to za mało? Jeśli cenisz błyskawiczne działanie, wymagające gry komputerowe, pracę na wielu plikach i programach – dysk SSD m.2 PCI-e sprawdzi się niezawodnie. Dysl SSD PCI-e osiąga prędkość odczytu nawet do 3000 MB/s i 2200 MB/s zapisu. Niewielkie wymiary dysku, umożlwiają umieszczenie go nawet w najcieńczych konstrukacjach. Dysk jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i energooszczędny, co przekłada się na długość pracy Twojego laptopa na baterii.
Układ graficzny Intel HD Graphics to gwarancja najlepszych wrażeń wizualnych podczas przeglądania zdjęć, oglądania filmów i grania w gry. Zintegrowana grafika to rozwiązanie energooszczędne więc laptop będzie mógł dłużej pracować na baterii. Intel HD Graphics zapewnia efekty wizualne, jak w kinie domowym – dzięki temu codzienna praca i rozrywka stają się znacznie bardziej emocjonujące.
Odpowiednia przekątna ekranu to kluczowa kwestia dla wygody użytkowania urządzenia. To od niej zależy mobilność urządzenia oraz komfort jego eksploatacji. To wartość wyrażona w calach (1 cal to 2,54 cm).
8. Lenovo ThinkPad E31-70 (80KX016QPB)
Procesor Intel Core i3 5gen zapewnia płynną obsługę oraz doskonałe efekty wizualne, nie obciążając mocno baterii laptopa. Praca wielowątkowa z Hyper Threading oznacza płynną obsługę kilku aplikacji jednocześnie, a wbudowana karta graficzna zapewnia obsługę filmów i mniej wymagających gier.
Zainstalowana fabrycznie pamięć RAM o pojemności 4 GB pozwoli na szybką i przyjemną pracę na komputerze. Bez żadnych problemów możesz uruchomić kilka aplikacji jednocześnie oraz grać i korzystać z programów graficznych i multimediów.
Wbudowany dysk twardy o pojemności 1000 GB zapewni komfort przechowywania wielu ulubionych fotografii, filmów i plików muzycznych. Pojemny dysk to również bezproblemowe instalowanie dużej liczby aplikacji oraz gier, bez potrzeby zgrywania danych na inne nośniki.
Klawiatura AccuType, dzięki lekko wyprofilowanym, a jednocześnie bardziej płaskim klawiszom zapewni większy komfort pisania. Sprawia to, że obsługa klawiatury jest przyjemniejsza i bardziej intuicyjna.
9. HP Spectre Pro 13 G1 X2F00EA
Pracuj wygodnie na tym niezwykle cienkim i lekkim laptopie pasującym do wyrafinowanego stylu, wyposażonym w unikatowe wewnętrzne zawiasy tłoczkowe i system chłodzenia hiperbarycznego, które upraszczają profil komputera HP Spectre Pro 13.
Solidność i styl, jakich potrzebujesz. Ten elegancki komputer wykorzystuje wydajne procesory Intel® Core™ i5/i7[2] i jest wyposażony w wydajne opcje pamięci masowych PCIe i porty USB-C™ zapewniające łatwe podłączanie.
Nastaw się na bardziej wyrafinowana współpracę dzięki ekranowi FHD IPS Corning® Gorilla® Glass, wyjątkowemu dźwiękowi Bang & Olufsen oraz podświetlanej pełnowymiarowej klawiaturze premium, która wygląda równie dobrze, jak działa.
Niezwykle cienki i lekki komputer HP Spectre Pro 13 pasuje do Twojego wyrafinowanego stylu – jest wyposażony w unikatowe zawiasy tłoczkowe i chłodzenie hiperbaryczne.
Ten elegancki komputer wykorzystuje zaawansowane procesory, jest wyposażony w wydajne opcje pamięci masowych i porty USB-C™ zapewniające łatwe podłączanie.
Łatwiejsza współpraca dzięki ekranowi FHD IPS Corning® Gorilla® Glass, wyjątkowemu dźwiękowi Bang & Olufsen i pełnowymiarowej podświetlanej klawiaturze premium.
Szybsze nawiązywanie łączności dzięki opcjonalnej stacji dokowania Thunderbolt™ z obsługą dwóch monitorów 4K.
10. Apple MacBook Pro MLVP2ZE/A
Jest niewiarygodnie smukły, lekki jak piórko, a do tego potężniejszy i szybszy niż kiedykolwiek. Touch Bar zastępuje klawisze funkcyjne u góry klawiatury, oferując dużo lepszą wszechstronność i funkcjonalność. Wydajność Mac przyspiesza. Maksymalnie. Najjaśniejszy i najbarwniejszy ekran w notebooku Mac. Wygodniejsza klawiatura. Większy gładzik.

Laptopy 14"

1. Kiano SlimNote
W naszym zestawieniu znalazła się także propozycja od polskiego producenta sprzętu elektronicznego. Kiano SlimNote to niezwykle tani komputer. W cenie poniżej 1000 zł otrzymujemy procesor Intel Atom Z3735F (1,33 GHz), 2 GB RAM, SSD o pojemności 32 GB oraz 14,1" matrycę o rozdzielczości 1366 x 768.
2. Asus ZenBook UX410UA-GV035T
Ten model jest większym wariantem wcześniej opisywanego laptopa tajwańskiego producenta. Jest od niego nie tylko większy, ale także nieco cięższy. W większej obudowie producent upakował matrycę o przekątnej 14,1" i rozdzielczości Full HD. Za sprawne działanie systemu operacyjnego i programów odpowiadają procesor Intel i3 7100U (2,4 GHz), 4 GB RAM oraz karta graficzna Intel HD Graphics 620.
3. Lenovo IdeaPad 100S (80R900L7PB)
Dobrze prezentujący się laptop za nieco ponad 1000 zł, który sprawdzi się w codziennych zastosowaniach. Umożliwia do 7 godzin ciągłej pracy z dala od gniazdka, a oprócz portów USB 2.0, USB 3.0 i HDMI, Ideapad 100S wyposażony jest w gniazdo kart microSD oraz moduł Bluetooth 4.0.
4. Asus ZenBook UX410UA-GV067T
Zupełnie nowy ZenBook UX410 to elegancja, wyrafinowanie i ogromna wydajność w zniewalająco zgrabnej i lekkiej formie. Moc ZenBook UX410 drzemie w obudowie z bryły litego aluminium, klasycznie wykończonej kolistym szlifem inspirowanym filozofią Zen. ASUS Splendid oferuje cztery wstępnie zdefiniowane tryby: Normal, Eye Care, Vivid i Manual. Szybka pamięć masowa jest kluczowa, aby szybko uruchamiać aplikacje i płynnie korzystać z różnorodnych programów. ZenBook UX410 wyposażono w nowy, dwustronny port USB typu C, który niweluje odwieczny problem sposobu podpięcia wtyczki. Niesamowicie wygodna klawiatura.
5. HP Stream 14-AX000NW X9Y84EA
  • Wygodną pracę i mobilność zapewni ekran 14" w rozdzielczości 1366 x 768
  • Cienka i lekka konstrukcja zapewnia swobodę przenoszenia
  • Idealny do codziennych zadań dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3060 1.6 GHz (2.48 GHz)
  • Dysk flash o pojemności 32 GB to szybki start systemu i błyskawiczny dostęp do plików
  • 1 TB pamięci masowej w chmurze OneDrive przez 1 rok w zestawie - umożliwia łatwe przechowywanie i udostępnianie ulubionych zdjęć, filmów, dokumentów, plików i innych treści
  • Porty USB 3.0 zapewniają zawrotną szybkość transferu plików
  • Oglądaj najnowsze filmy na dużym ekranie dzięki złączu HDMI
  • Szybka i bezprzewodowa łączność z Internetem za pomocą modułu WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Windows 10 jest szybki, płynny, wyposażony w szereg nowych funkcji i łączy cechy najlepsze cechy Windows 7 i Windows 8
  • Pakiet Office 365 Personal (subskrypcja roczna)
6. Asus Zenbook UX410UA-GV028T
  • Sprawdzoną wydajność zapewni dwurdzeniowy procesor Intel® Core™ i5-7200U 2.5 GHz (3.1 GHz turbo)
  • 8 GB pamięci DDR4 pozwoli na sprawne działanie programów i gier
  • Błyskawiczny start systemu i aplikacji zapewnia szybki dysk SSD 256 GB
  • 14-calowy ekran z matową matrycą w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080
  • Porty USB 3.0 i USB 3.1 typu C (gen 1) zapewnią szybki transfer danych z pamięci przenośnych i dysków zewnętrznych
  • Oglądaj najnowsze filmy HD na dużym ekranie dzięki złączu HDMI
  • Wbudowana kamera 720p HD umożliwia utrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi przez krystalicznie czyste wideorozmowy
  • Windows 10 jest szybki, płynny, wyposażony w szereg nowych funkcji i łączy cechy najlepsze cechy Windows 7 i Windows 8
7. Lenovo IdeaPad 100S(80R900K0PB)
  • Wygodną pracę zapewni ekran 14 cali z podświetleniem LED
  • Pracę bez opóźnień zapewni dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3060 1.6 GHz (2.48 GHz turbo)
  • Stabilną pracę w aplikacjach i grach zapewni 4 GB pamięci operacyjnej DDR3
  • Miejsce na programy, filmy, zdjęcia, gry i pliki muzyczne w formacie mp3 znajdziesz w pamięci 32 GB eMMC
  • Port USB 3.0 zapewni zawrotną szybkość transferu plików
  • Oglądaj najnowsze filmy na dużym ekranie dzięki złączu HDMI
  • Szybka i bezprzewodowa łączność z Internetem za pomocą modułu WiFi 802.11 ac
  • Windows 10 jest szybki, płynny, wyposażony w szereg nowych funkcji i łączy cechy najlepsze cechy Windows 7 i Windows 8
8. Acer TravelMate X349(NX.VEEEP.002)
Acer TravelMate X3 jest całkowicie zamknięty w aluminiowej obudowie. Dzięki temu jest bardzo przyjmeny w dotyku i wygląda rewelacyjnie. Grubość poniżej 18mm oraz waga wynosząca jedynie 1.53kg sprawią, że będziesz mógł pracować w czasie podróży jednocześnie zapewniając doskonałe wrażenia wizualne. Procesory Intel® Core™ najnowszej, 6-tej generacji w połączeniu z pamięcią DDR4 oraz dyskiem SSD zapewnią wydajność, jakiej oczekujesz. Wbudowany czytnik lini papilarnych i Windows Hello™ pozwoloą na bezpieczne logowanie się do laptopa przy pomocy dotknięcia palca.
9. Lenovo IdeaPad 720S(80XC0013CK)
Lenovo ThinkPad T470s to 14-calowy, lekki biznesowy notebook, o wytrzymałej konstrukcji wykonanej z aluminium i magnezu. Wydajne akumulatory i Ultraszybkie dyski NVMe PCIe oraz szerokopasmowy modem LTE zapewniają wysoką wydajność oraz komfort użytkowania zarówno w warunkach biurowych jak i podróży.
Ekran – czternastocalowy ekran w technologii IPS i z podświetleniem LED to dzisiaj standard w notebookach z najwyższej półki. Dzięki wysokiej rozdzielczości (FULL HD lub WQHD), każdy element na ekranie ThinkPada jest wyraźny i idealnie odwzorowany. Technologia IPS zapewnia żywe kolory, a kontrast na poziomie 700:1 gwarantuje głęboką, idealną czerń.
Procesor – notebooki ThinkPad T470s pracują na niskonapięciowych procesorach Intel Core Kaby Lake. To siódma generacja procesorów Intel Core i jednocześnie też najwyższa możliwa wydajność. Procesory doskonale radzą sobie z pracą na zaawansowanych programach i z płynnym odtwarzaniem treści video. Nowa mikroarchitektura i niższy proces technologiczny sprawiają, że procesory mają ogromną moc.
Karta graficzna – zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics doskonale współpracuje z procesorami Intel Core siódmej generacji. Gwarantuje płynny, szczegółowy obraz i w biznesowym zastosowaniu nie ustępuje dedykowanym kartom graficznym.
Pamięć RAM – kości pamięci RAM DDR4 działające na mniejszym napięciu to wysoka przepustowość oraz niski pobór energii. RAM DDR4 zastosowany w ThinkPadach T470s wykorzystuje o 20% energii mniej niż RAM w standardzie DDR3, co przekłada się na dłuższy czas pracy notebooka na jednym ładowaniu.
Dysk twardy – nowoczesne dyski SSD PCie zbudowane w oparciu o pamięć Flash dają Ci krótszy czas zapisu i odczytu danych. Operacje przeprowadzane są zdecydowanie szybciej, niż w innych laptopach, a Ty oszczędzasz czas. Ponadto dyski te są bezawaryjne, gdyż nie ma w nich żadnych ruchomych części, więc niegroźny im upadek czy wstrząs.
Akumulator – pojemna sześciokomorowa bateria Twojego nowego ThinkPada może działać nawet do 11 godzin. Już nie musisz szukać gniazdka i nosić ze sobą zasilacza, bo wiesz, że długi dzień pracy to dla ThinkPada standard.
10. Lenovo ThinkPad T470s (20HF004QPB)
Lenovo ThinkPad T470s to 14-calowy, lekki biznesowy notebook, o wytrzymałej konstrukcji wykonanej z aluminium i magnezu. Wydajne akumulatory i Ultraszybkie dyski NVMe PCIe oraz szerokopasmowy modem LTE zapewniają wysoką wydajność oraz komfort użytkowania zarówno w warunkach biurowych jak i podróży. Wyjątkowa mobilność, biznesowa stylistyka, mocne podzespoły i niewiarygodna wytrzymałość w jednym.
Ekran – czternastocalowy ekran w technologii IPS i z podświetleniem LED to dzisiaj standard w notebookach z najwyższej półki. Dzięki wysokiej rozdzielczości (FULL HD lub WQHD), każdy element na ekranie ThinkPada jest wyraźny i idealnie odwzorowany. Technologia IPS zapewnia żywe kolory, a kontrast na poziomie 700:1 gwarantuje głęboką, idealną czerń.
Procesor – notebooki ThinkPad T470s pracują na niskonapięciowych procesorach Intel Core Kaby Lake. To siódma generacja procesorów Intel Core i jednocześnie też najwyższa możliwa wydajność. Procesory doskonale radzą sobie z pracą na zaawansowanych programach i z płynnym odtwarzaniem treści video. Nowa mikroarchitektura i niższy proces technologiczny sprawiają, że procesory mają ogromną moc.
Karta graficzna – zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics doskonale współpracuje z procesorami Intel Core siódmej generacji. Gwarantuje płynny, szczegółowy obraz i w biznesowym zastosowaniu nie ustępuje dedykowanym kartom graficznym.
Pamięć RAM – kości pamięci RAM DDR4 działające na mniejszym napięciu to wysoka przepustowość oraz niski pobór energii. RAM DDR4 zastosowany w ThinkPadach T470s wykorzystuje o 20% energii mniej niż RAM w standardzie DDR3, co przekłada się na dłuższy czas pracy notebooka na jednym ładowaniu.
Dysk twardy – nowoczesne dyski SSD PCie zbudowane w oparciu o pamięć Flash dają Ci krótszy czas zapisu i odczytu danych. Operacje przeprowadzane są zdecydowanie szybciej, niż w innych laptopach, a Ty oszczędzasz czas. Ponadto dyski te są bezawaryjne, gdyż nie ma w nich żadnych ruchomych części, więc niegroźny im upadek czy wstrząs.
Akumulator – pojemna sześciokomorowa bateria Twojego nowego ThinkPada może działać nawet do 11 godzin. Już nie musisz szukać gniazdka i nosić ze sobą zasilacza, bo wiesz, że długi dzień pracy to dla ThinkPada standard.

Laptopy 15"

1. Asus VivoBook 15 R542UQ-DM016T
Ta propozycja od Asusa przeznaczona jest dla osób, którym nie wystarczy zintegrowana karta graficzna. We wnętrzu tego modelu znaleźć można GPU Nvidia GeForce 940 MX. Producent zdecydował się na zastosowanie 16 GB RAM i procesora Intel i5 7200U, a obraz wyświetlany jest na 15,6" matrycy Full HD.
2. Acer Aspire F5-573G NX.GD4EP.013
Niemal identyczną specyfkację ma laptop zajmujący drugie miejsce w tej kategorii. Największa różnica to 4 GB pamięci RAM.
3. Asus R541UA-DM1407T
Atrakcyjny cenowo notebook przeznaczony do codziennej pracy, wyposażony w procesor Intel Core i3, 4 GB RAM-u i kartę graficzną Intel HD Graphics 620. Ekran o przekątnej 15,6-cala i rozdzielczości Full HD umożliwia zarówno wygodne przeglądanie stron internetowych, jak i komfortowe oglądanie zdjęć czy filmów.
4. HP Pavilion 15-cc502nw 2CU27EA
Twórz i udostępniaj wszystko, co uwielbiasz, dzięki laptopowi pełnemu potężnych funkcji. Nowy laptop Pavilion wyróżnia się nowoczesnym, eleganckim wyglądem i zachowuje idealną równowagę między wydajnością i stylową formą. Wyjątkowe zdobienia, tekstura i dwutonowa kolorystyka nadają temu laptopowi nowoczesny i elegancki wygląd, a każdy detal – od podnoszonej klawiatury po odważne wzornictwo – został zaprojektowany, by zapewnić wygodę użytkowania w efektownym stylu. Dzięki dwóm głośnikom HP, technologii HP Audio Boost i tuningowi wykonanemu przez fachowców z B&O PLAY możesz cieszyć się bogatym, naturalnym brzmieniem. Niech dźwięk Cię poruszy. Usiądź wygodnie i ciesz się krystalicznie czystym obrazem dzięki doskonałej jakości żywym kolorom i 2 mln pikseli. Rozdzielczość 1920 × 1080 przenosi treści cyfrowe do nowego wymiaru.
5. Asus Strix GL553VE-FY022T
ROG Strix GL553 został stworzony, aby zapewnić Ci niesamowite wrażenia gamingowe. Procesor Intel® Core™ oraz karta graficzna NVIDIA® GeForce ® GTX zagwarantują niesamowitą wydajność i płynność rozgrywki. INTELIGENTNY UKŁAD TERMICZNY. Ekskluzywna dla ROG technologia Cooling Overboost pozwala na sterowanie prędkościami wentylatora i wyposażona jest w inteligentny układ termiczny dla najwyższej wydajności chłodzenia.
6. Asus R541UA-DM1287T
Głębiki dźwięk. Wysoka wydajność. Wyposażone w procesor Intel Core, układ graficzny oraz ekskluzywne oprogramowanie zarządzania dźwiękiem SonicMaster z wykorzystaniem technologii ICEpower®. Laptopy zapewniają Ci najlepsze efekty audiowizualne, jakich dotąd doświadczyłeś(-aś) korzystając z laptopa. Niesamowity dźwięk ASUS SonicMaster. ASUS SonicMaster z technologią ICEpower® zapewnia laptopom krystaliczny czysty dźwięk. Szybsze i łatwiejsze połączenie. Asus oferują wiele opcji połączeń, włącznie z gniazdami USB 3.0 Type-C, HDMI oraz VGA, czytnikiem kart 3-w-1 SD/SDHC/SDXC oraz wieloma innymi gniazdami dla zapewnienia zgodności z różnego typu akcesoriami i urządzeniami. Obustronne gniazdo USB Type-C zapewnia prawidłowe połączenie za każdym razem, we właściwej pozycji lub do góry nogami.
7. Lenovo Essential V110(80TG00EQPB)
Wydajny procesor, pojemną pamięć, dużą przestrzeń dyskową, wielki ekran zapewniający wyraźny obraz oraz wiele opcji grafiki. Dzięki temu możesz zabrać go gdziekolwiek chcesz, bez obaw o brak możliwości pracy. Lenovo IdeaPad odnajdzie się zarówno w biurze, w podróży jak i w domu.
  • Czterordzeniowy procesor
  • Matowa matryca
  • Wysoka jakość wykonania
8. Asus R558UQ-DM871T
Procesory Intel® Core™ i7- Dłuższy czas pracy baterii, większa moc, więcej obsługiwanych technologii oraz wyższa jakość rozrywki. Karta graficzna NVIDIA GeForce - oszałamiająca grafika, super zabawa. Chroń swoje oczy - technologia ASUS EyeCare. Matowa matryca mniej męczy oczy i zapewnia komfort podczas wielogodzinnej pracy z notebookiem. Nowy port USB typu C zapewnia transfer danych do 5 Gbit / s, dzięki czemu można przesłać film o wielkości 2GB do np. Ergonomiczna, jednoczęściowa klawiatura. Pozostaje chłodny nawet po godzinach pracy.
9. Asus R558UQ-DM513D
Tryb ASUS Eye Care skutecznie zmniejsza emisję niebieskiego światła nawet o 33%, dzięki czemu czytanie staje się bardziej komfortowe, a oczy są zabezpieczone się uczuciem zmęczenia i innymi dolegliwościami. Laptopy ASUS z serii R zostały wyposażone w baterię, która może przetrwać nawet 800 cykli ładowania - to 2,5 razy więcej niż standardowa cylindryczna bateria litowo-jonowa. Notebook ASUS z serii R obsługuje procesory Intel® Core™ i5 oraz i7, co zapewnia płynność i dynamikę wydajności obliczeniowej. Taka wydajność przetwarzania, w połączeniu z grafiką NVIDIA. Ergonomiczna klawiatura.
10. Acer Predator Helios 300(NH.Q2CEP.002)
Prześcignij konkurencję dzięki procesorowi Intel® Core™ i7 siódmej generacji oraz karcie graficznej NVIDIA® GeForce™ z serii GTX 10. Niezwykle cienki (0,1 mm) wykonany w całości z metalu wentylator AeroBlade™ zapewnia zaawansowaną aerodynamikę i doskonały przepływ powietrza, utrzymując niską temperaturę i czystość całego systemu. Wykorzystaj potencjał sprzętowy laptopa Predator dzięki niestandardowo zaprojektowanemu systemowi chłodzenia za pomocą dwóch wykonanych w całości z metalu wentylatorów AeroBlade™ 3D Fan. Laptopy z kartą graficzną NVIDIA® GeForce® z serii GTX 10 są także wyposażone w architekturę NVIDIA Pascal™ oraz innowacyjne rozwiązania do obsługi gier, co czyni je idealnym wyborem w przypadku najnowszych gier w wysokiej rozdzielczości.

Laptopy 17"

1. Asus Strix GL753VE-GC016T
Zwycięzcą wagi ciężkiej tego rankingu jest laptop, który z powodzeniem może zastąpić komputer stacjonarny. Wszystko dzięki bardzo wydajnym komponentom oraz 17,3" matrycy o rozdzielczości Full HD. We wnątrz tego laptopa znajdziecie procesor Intel i7 7700HQ (2,8 GHz), 8 GB RAM oraz kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 Ti.
2. Lenovo IdeaPad Y700 80Q000EUPB
Także propozycja od Lenovo może zastąpić Wam "blaszaka". Jest to jednak starszy model wykorzystujący procesor (i7 6700) oraz kartę graficzną (Nvidia GeForce GTX 960M) wcześniejszej generacji. Producent zdecydował się na zastosowanie 4 GB pamięci RAM.
3. Acer F5-771G (NX.GENEP.001)
Laptop, który sprawdzi się zarówno w pracy, jak i podczas grania. Wszystko to za sprawą procesora Intel Core i7 oraz karty graficznej nVidia GeForce GTX 950M. Matowy ekran o przekątnej 17,3-cala i szerokim kącie widzenia wyświetla obraz o rozdzielczości Full HD, a oprogramowanie Acer TrueHarmony zapewniać ma naturalny dźwięk.
4. Lenovo IdeaPad Y700 80Q000ETPB
  • Bateria: 4-komorowaLitowo-Jonowa
  • Bluetooth: Standard 4.0
  • Bluetooth - wersja: 4.0
  • Budowa baterii: 4 komory
  • Częstotliwość: 2300 MHz
  • Częstotliwość w trybie turbo: 3200 MHz
  • Czytnik kart pamięci: SDMMCSDHCSDXC
  • Dołączone akcesoria: Zasilacz sieciowy
  • Dołączone oprogramowanie: Windows 10
  • Format dysku M.2: M.2 2280
  • Funkcje: Czytnik kart pamięciGłośniki stereoKamera internetowaKensington LockWbudowany mikrofon
  • Funkcje klawiatury: Klawiatura wyspowaPodświetlenie
  • Głębokość: 305 mm
  • Głębokość: 305 mm
  • Głośniki - technologia: Stereo
  • HDMI: 1 szt.
  • Ilość głośników: 3 szt.
  • Ilość rdzeni: 4
  • Ilość slotów 2,5 (ogółem/wolne): 1 / 0
  • Ilość slotów M.2 (ogółem/wolne): 0 / 0
  • Ilość slotów M.2 PCI-E (ogółem/wolne): 1 / 1
  • Ilość wątków: 4
  • Intel Form Factor: Notebook
  • Intel w urządzeniu: Laptop klasyczny
  • Interfejsy: USB 2.0USB 3.0
  • Interfejsy: SATA IIIUSB 2.0USB 3.0
  • Kamera: Wbudowana
  • Kamera internetowa: HD
  • Karta sieciowa bezprzewodowa: true
  • Karta sieciowa przewodowa: 10/100/1000 Mb/s
  • Kensington Lock: 1 szt.
  • Klasa: Gamingowe / Wydajne
  • Klasa: Gamingowy
  • Kod producenta: 80Q000ETPB
  • Kolor: czarno-czerwony
  • Kolor: Czarno - czerwony
  • Kolor główny: Czarny
  • Komunikacja: BluetoothLAN (RJ-45)WiFi
  • Liczba portów USB 2.0: 1 x
  • Liczba portów USB 3.0: 2 x
  • Liczba rdzeni procesora: 4-rdzeniowy, 4-wątkowy
  • Liczba slotów RAM (ogółem/wolne): 2 / 1
  • Maksymalna ilość pamięci RAM: 32 GB
  • Materiał obudowy: Tworzywo sztuczne
  • Materiał wykonania: AluminiumTworzywo sztuczne
  • Materiał wykonania: Tworzywo sztuczne
  • Mikrofon: Wbudowany
  • Model: i5-6300HQ
  • Model autonomicznego układu graficznego: GTX 960M
  • Model karty graficznej: Intel HD Graphics 530NVIDIA GeForce GTX 960M
  • Model procesora: Intel Core i5-6300HQ (6M Cache, 2.30 / 3.20 GHz)
  • Możliwość rozbudowy RAM: Tak
  • Multi-touch: false
  • Napęd optyczny: Brak
  • Nazwa rodziny: Core i5
  • Obsługiwane formaty kart: MultiMedia CardSecure Digital
  • Obsługiwane moduły pamięci typu: SO-DIMM DDR4
  • Obsługiwany standard Wi-Fi: 802.11ac/a/b/g/n
  • Odłączana klawiatura: false
  • Pamięć karty graficznej: 4 GB
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Pamięć układu graficznego: Dedykowana
  • Podświetlenie klawiatury: true
  • Pojemność: 8 GB
  • Pojemność baterii: 4 komorowa 60WH
  • Pojemność baterii: 60 Wh
  • Pojemność baterii (Wh): 60 Wh
  • Pojemność dysku: HDD 1 TB
  • Pojemność dysku: 1 TB
  • Pojemność pamięci układu graficznego: 4 GB
  • Porty USB: 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0
  • Powłoka matrycy: Matowa
  • Prędkość obrotowa: 5400 obr/min
  • Prędkość obrotowa: 5400 obr./min.
  • Producent: Intel
  • Producent głośników: JBL
  • Producent układu graficznego: NVIDIA
  • Przekątna: 17,3 "
  • Przekątna ekranu: 17.3"
  • RJ-45: 1 szt.
  • Rozdzielczość: 1920 x 1080
  • Rozdzielczość: 1920x1080 pix
  • Rozdzielczość kamery internetowej: 1280 x 720
  • Rozmiar ekranu: 17.x cala
  • Segment: Dla wymagających
  • Seria karty graficznej: Intel HD GraphicsNVIDIA GeForce GTX 9xx
  • Seria procesora: Intel Core i5
  • Seria procesora: Intel Core i5
  • Standard obrazu: FHD
  • System audio: Dolby Home Theater
  • System operacyjny: Windows 10 Home
  • Szerokość: 423 mm
  • Szerokość: 423 mm
  • Taktowanie pamięci RAM: 2133 MHz
  • TDP: 45 W
  • Technologia dysku: HDD - magnetyczny
  • Technologia pamięci RAM: DDR4 SO-DIMM
  • Typ: Notebook
  • Typ: Laptop gamingowy
  • Typ dysku: Magnetyczny
  • Typ matrycy: IPS
  • Typ matrycy: IPS / PLSMatowa
  • Typ matrycy: IPS / PLS
  • Typ napędu optycznego: Nie dotyczy
  • Urządzenia wskazujące: Blok numerycznyTouchpad
  • USB 2.0: 1 szt.
  • USB 3.0: 2 szt.
  • Waga: 3.5-3.9 kg3.5 kg
  • Waga: 3.5 kg3.5-3.9 kg
  • Waga: 3,5 kg3.5-3.9 kg
  • Waga: 3.5-3.9 kg
  • Waga z baterią: 3,5 kg
  • Wersja Bluetooth: 4.0
  • Wyjścia/wejścia dźwięku: MikrofonoweSłuchawkowe - stereo 3,5 mm
  • Wyjścia/wejścia obrazu: HDMI
  • Wymiary: 423 x 305 x 25 m
  • Wyposażenie/funkcje: Czytnik kart pamięciKamera internetowaKensington LockPodświetlana klawiaturaWbudowane głośniki stereoWbudowany mikrofon
  • Wysokość: 28 cm
  • Wysokość: 28 mm
  • Zainstalowany system operacyjny: Win10H
  • Zasilacz: Zewnętrzny
  • Zawartość zestawu: Instrukcja obsługiZasilacz
  • Złącze karty pamięci: MMCSDSDHCSDXC
5. HP Omen 17-an010nw 2BS12EA
  • Doskonałą wydajność zapewni czterordzeniowy procesor Intel Core i5-7300HQ 2.5 GHz (3.5 GHz Turbo)
  • 8 GB pamięci operacyjnej DDR4 zapewnia wyższą wydajność niż zwykłe pamięci DDR3
  • Dużo miejsca na programy, filmy, zdjęcia, gry i pliki muzyczne w formacie mp3, znajdziesz na dysku o pojemności 1 TB
  • Świetny obraz bez refleksów na 17.3-calowym ekranie IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080)
  • Zdumiewająca wydajność graficzna oraz oszałamiająca jakość obrazu dzięki karcie NVIDIA GeForce GTX 1050 z 4 GB GDDR5 pamięci
  • Porty USB 3.0 zapewniają zawrotną szybkość transferu plików
  • Wysoką precyzję oraz komfort grania gwarantuje podświetlana klawiatura
  • System operacyjny Windows 10 jest nie tylko szybki ale i bezpieczny, do tego posiada menu Start w rozszerzonej postaci oraz wiele nowych funkcji
6. MSI GP72VR 6RF-229PL
Procesor Intel® Core™ szóstej generacji wyposażono w Więcej możliwości, brak ograniczeń. Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX - oszałamiająca grafika, super zabawa. Matowa matryca mniej męczy oczy i zapewnia komfort podczas wielogodzinnej pracy z notebookiem. GŁOŚNIKI DYNAUDIO. TECHNOLOGIA AUDIO BOOST 2 Z TRZEMA NIEZALEŻNYMI WZMACNIACZAMI. TECHNOLOGIA UWYDATNIANIA DŹWIĘKU NAHIMIC AUDIO ENHANCER 2. KILLER ™ GAMING LAN – CHROŃ SWOJE PINGI. KILLER SHIELD – PŁYNNA ROZGRYWKA. PRAWDZIWA OKAZJA: KLAWIATURA, O KTÓREJ MARZĄ WSZYSCY GRACZE.
7. HP Omen 17-w170nw Z3B70EA
Zawiera czterordzeniowy procesor Intel® Core™ i kartę graficzną NVIDIA® GeForce® w wersji maks. GTX 1070. Przygotuj się do gier następnej generacji dzięki sprzętowi o wysokiej wydajności, wymaganej przez rzeczywistość wirtualną (VR)[1]. Technologia NVIDIA® G-sync i ekran IPS 4K[2] (w wybranych modelach). Płynne, szybkie i niezwykle szczegółowe granie – bez zacinania i ze zminimalizowanymi opóźnieniami.
Rozwijaj swoje umiejętności na ulepszonym laptopie, zaprojektowanym z myślą o zdominowaniu każdej gry. Dzięki smukłej obudowie i podświetlanej klawiaturze Dragon Red jest gotowy do rywalizacji.
Pamięć RAM XX GB
Czterordzeniowy procesor Intel® Core™ i karta graficzna NVIDIA® GeForce® w wersji maks. GTX 1070[1].
Technologia NVIDIA® i G-sync i ekran IPS 4K[2] (w wybranych modelach) ożywią Twoją grę.
Dzięki smukłej konstrukcji i podświetlanej klawiaturze Dragon Red jest gotowy do rywalizacji.
Działają sprawniej i bardziej niezawodnie z większymi prędkościami – DDR4 to przyszłość pamięci RAM. Dzięki większej przepustowości wszystko – od pracy wielozadaniowej po granie – odbywa się sprawniej.
8. Acer Aspire VN7-793G (NH.Q25EP.002)sprawdź aktualne oferty
  • rodzaj laptopa : do gier
  • przekątna ekranu LCD : 17.3 cali
  • zainstalowany system operacyjny : Windows 10 Home
  • typ procesora : Intel® Core™ i5
  • karta graficzna : NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
Skonstruowane z lekkiego i trwałego metalu łopatki wentylatora Acer DustDefender stanowią genialny mechanizm usuwania kurzu. Dzięki olbrzymiej prędkości obrotowej znacznie usprawniają odprowadzanie ciepła z komponentów. Tryb Turbo systemu CoolBoost umożliwia zwiększenie prędkości wentylatora i siły chłodzenia Ta innowacyjna funkcja umożliwia ręczne sterowanie obiegiem powietrza i zwiększenie siły chłodzenia przy wytężonej pracy sprzętu. Zmniejsz temperaturę CPU/GPU o 11%, zwiększając prędkość wentylatora o 19%.
9. Acer Aspire 7 NX.GPGEP.003
  • Doskonałą wydajność zapewni czterordzeniowy procesor Intel Core i5-7300HQ 2.5 GHz (3.5 GHz Turbo)
  • 8 GB pamięci operacyjnej DDR4 zapewnia wyższą wydajność niż zwykłe pamięci DDR3
  • Szybki czas uruchamiania uzyskasz za pomocą dysku SSD 128 GB
  • Dużo miejsca na programy, filmy, zdjęcia, gry i pliki muzyczne w formacie mp3, znajdziesz na dysku o pojemności 1 TB
  • Świetny obraz bez refleksów na 17.3-calowym ekranie IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080)
  • Zdumiewająca wydajność graficzna oraz oszałamiająca jakość obrazu dzięki karcie NVIDIA GeForce GTX 1050 z 4 GB GDDR5 pamięci
  • Porty USB 3.0 zapewniają zawrotną szybkość transferu plików
  • Wysoką precyzję oraz komfort grania gwarantuje podświetlana klawiatura
  • System operacyjny Windows 10 jest nie tylko szybki ale i bezpieczny, do tego posiada menu Start w rozszerzonej postaci oraz wiele nowych funkcji
10. Acer Predator G9-793 (NH.Q1TEP.001)
Komputer Acer Predator 17 to prawdziwa maszyna do pracy, która jest w stanie zapewnić graczowi największą wydajność, jaką obecnie możemy otrzymać w laptopie. Do 3 razy szybsza łączność bezprzewodowa dzięki technologii 2x2 MU-MIMO (Multi-user MIMO). Predator FrostCore dostarcza dodatkowego chłodzenia, utrzymując niską temperaturę i wysoką wydajność. Skonstruowane z lekkiego i trwałego metalu łopatki wentylatora stanowią genialny mechanizm usuwania kurzu. „Tryb Turbo” systemu CoolBoost umożliwia zwiększenie prędkości wentylatora i siły chłodzenia Ta innowacyjna funkcja umożliwia ręczne sterowanie obiegiem powietrza i zwiększenie siły chłodzenia przy wytężonej pracy sprzętu. Chlubą sprzętu Predator SoundPound 4.2 są cztery głośniki i 2 potężne subwoofery. Dźwięki w trybie surround Dolby® Audio sprawi, że usłyszysz swoich wrogów nim przeprowadzą atak z zaskoczenia.

EZ30 Motorola Google Nexus 6 XT1100 XT1103 XT1115 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
AL15B32 Acer Aspire V5-591G seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
ADP-120MH-D MSI GE60 GE70 Zasilacze do laptopów
65W 19.5V 3.34A Dell XPS M1330/M1350 LA65NS2-00 Zasilacze do laptopów
TKN25 0V0XTF Dell Vostro 3360 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
45N1704 45N1705 45N1706 45N1707 Lenovo Thinkpad 12.5" S1 Yoga Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

Template by:

Free Blog Templates