Laptop się nie chce ładować, mimo że jest podłączony do sieci. Co robić w takiej sytuacji? Czy w warunkach domowych można coś poradzić? Zapraszamy do lektury!
Jest co najmniej kilka objawów, które nasuwają przypuszczenie, że z baterią może być coś nie tak. Wśród nich:
Aby wykluczyć problemy z gniazdkiem, podłącz laptopa do innego gniazdka. Jeśli to nic nie dało, szukamy dalej.
Dodatkowo, jeśli dysponujesz zapasową baterią, możesz zweryfikować, czy problem z brakiem ładowania występuje również po użyciu tej drugiej. Dotyczy to oczywiście modele, gdzie bateria jest łatwo wyjmowalna.
Następnie odłącz laptop od zasilania i ponownie uruchom system, już na samej baterii. Sterownik powinien zainstalować się na nowo, samoczynnie. Jeśli jednak tak się nie stanie, kliknij ikonę lupy obok zegara i zainstaluj sterownik ręcznie (lub w Menedżerze urządzeń kliknij Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu).
Po poprawnej reinstalacji sterownika, podłącz zasilanie i sprawdź, czy proces ładowania się rozpoczął.
Zdajemy sobie sprawę, że skorzystanie z niektórych porad może być problematyczne: nie każdy ma dostęp do drugiej baterii czy zasilacza, a wiele laptopów kryje baterie w środku obudowy i dostęp do niej jest bardzo trudny. Może być też tak, że żadna z tych porad nie zadziała. W tym momencie musimy przesłać remont komputera.
Jest co najmniej kilka objawów, które nasuwają przypuszczenie, że z baterią może być coś nie tak. Wśród nich:
- laptop zostaje podłączony do gniazdka, ale nie ma postępu, wskaźnik naładowania pozostaje bez zmian;
- rozładowany laptop, mimo podłączenia do gniazdka, nie włącza się;
- użytkownik otrzymuje systemowy komunikat o błędzie lub problemach po podłączeniu do gniazdka.
1. Skorzystaj z innego gniazdka elektrycznego
Zaczynamy od porady, która często rozpoczyna proces diagnozy na infoliniach... Choć nie jest to częsta sytuacja, może się okazać, że gniazdko, do którego właśnie podłączyłeś laptopa, jest uszkodzone (podobnie listwa zasilająca). Dotyczy to zwłaszcza gniazdek intensywnie użytkowanych: w pociągach, bibliotekach, galeriach, szkołach, urzędach i wielu innych miejscach publicznych; choć może się to zdarzyć także i w domu. Czasem gniazdko może dosłownie "wisieć" na kablach, zwróćcie więc uwagę na to, w jakim jest stanie.Aby wykluczyć problemy z gniazdkiem, podłącz laptopa do innego gniazdka. Jeśli to nic nie dało, szukamy dalej.
2. Zrestartuj komputer
Jeśli problem wystąpił, kiedy komputer działał, spróbuj go zrestartować, zarówno z włożoną baterią, jak i bez niej (o ile jest możliwa do wyjęcia).3. Podłącz inny zasilacz
Jeśli masz możliwość podłączenia innego, lecz dopasowanego do Twojego modelu zasilacza, zrób to. Jeśli proces ładowania się rozpocznie, oznaczać to będzie, że winę za sytuację ponosi uszkodzony lub wadliwy zasilacz. Jeśli nie masz innego zasilacza, po prostu sprawdź czy kabel zasilający nie jest uszkodzony. Jego przetarcie albo naderwanie często bywa przyczyną problemów.Dodatkowo, jeśli dysponujesz zapasową baterią, możesz zweryfikować, czy problem z brakiem ładowania występuje również po użyciu tej drugiej. Dotyczy to oczywiście modele, gdzie bateria jest łatwo wyjmowalna.
4. Wyładuj energię z laptopa
Ta porada dotyczy jedynie komputerów z wymienną baterią. Czasami resztki energii pozostałe w komponentach elektronicznych powodują złą pracę układu zasilania - na szczęście możemy temu zaradzić. W tym celu odłącz laptopa od zasilania, a następnie wyjmij baterię. Naciśnij przycisk Power dwukrotnie, za drugim razem pozostaw wciśnięty przez 20 sekund. Wyładuje to energię z laptopa do zera. Następnie wkładamy baterię, podłączamy zasilacz do gniazdka i próbujemy uruchomić laptopa.5. Przeczyść styki
Wyjmij baterię z laptopa (jeśli w Twoim modelu jest to możliwe) i delikatnie przeczyść styki: zarówno baterii, jak i laptopa. Tak samo zrób ze stykami gniazda do ładowania. Tak jak na każdej innej części, tak i na nich zbiera się kurz - tym jest go więcej, w im bardziej zabrudzonym środowisku pracujemy (np. na łóżku!). Z czasem zaczyna mieć tendencję do tworzenia tłustawego nalotu - skutecznie utrudnia on komunikację i może być przyczyną nieładowania baterii.6. Przeinstaluj sterownik ładowania baterii
Jeśli korzystasz z Windowsa, wejdź w Menedżer urządzeń, kliknij pozycję Baterie, a następnie prawym przyciskiem myszy Bateria Microsoft o metodzie kontroli zgodnej z ACPI (w angielskiej wersji systemu Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery). Otworzy się menu, z którego wybierz Odinstaluj. Jeśli odinstalowanie przebiegło pomyślnie, zniknie ikonka baterii, która jest na pasku zadań, obok zegara, w prawym dolnym rogu.Następnie odłącz laptop od zasilania i ponownie uruchom system, już na samej baterii. Sterownik powinien zainstalować się na nowo, samoczynnie. Jeśli jednak tak się nie stanie, kliknij ikonę lupy obok zegara i zainstaluj sterownik ręcznie (lub w Menedżerze urządzeń kliknij Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu).
Po poprawnej reinstalacji sterownika, podłącz zasilanie i sprawdź, czy proces ładowania się rozpoczął.
Zdajemy sobie sprawę, że skorzystanie z niektórych porad może być problematyczne: nie każdy ma dostęp do drugiej baterii czy zasilacza, a wiele laptopów kryje baterie w środku obudowy i dostęp do niej jest bardzo trudny. Może być też tak, że żadna z tych porad nie zadziała. W tym momencie musimy przesłać remont komputera.
0 komentarze:
Prześlij komentarz