poniedziałek, 2 stycznia 2017

Wszystko o aktualizacji Windows 3D i nowe pecety Microsoftu

Microsoft zwiększa tempo: Windows ma bardziej sprzyjać kreatywności. Pomoże w tym odpowiedni hardware.
Kolejne okna znów nazywają się Windows 10, ale co nieco się zmienia. Po tym, jak Anniversary Update latem tego roku skupiała się raczej na poprawkach detali, to nadchodząca aktualizacja Creators Update przynosi mnóstwo nowych funkcji. Komputer Świat przetestował nowości i powie, co potrafią.

Przestrzenne malowanie

Już na kilka tygodni przed oficjalną zapowiedzią pojawiły się pogłoski, że Microsoft chce zmodyfikować swojego software'owego dinozaura, czyli Painta. Ale to, co firma chce zrobić z prostego programu do rysowania, zaskoczyło wielu użytkowników. Archaiczny program rysunkowy dla dzieci wyewoluował w wydajne narzędzie 3D. Pozwala rysować, kształtować, formować, rozciągać i projektować obiekty 3D. I co najlepsze: zintegrowana z programem usługa drukowania 3D wydrukuje efekty pracy za parę złotych. Ale wcale niekoniecznie trzeba je drukować: z nowymi okularami 3D i okularami HoloLens efekty pracy można oceniać również wirtualnie.
Jeśli nie chcemy robić wszystkiego od początku sami, to według Microsoftu potrzebujemy tylko aplikacji na smartfonie, z którą zarejestrujemy dowolne obiekty. Wystarczy trzymać wciśnięty przycisk, okrążając obiekt, a aplikacja automatycznie stworzy model 3D. Podczas nowojorskiej prezentacji Microsoftu całość funkcjonowała zdumiewająco dobrze. Niestety, aplikacja jeszcze nie jest dostępna i ma się pojawić razem z Creators Update.

Office 3D

Kilkoma kliknięciami obiekty 3D utworzone w zreformowanym Paincie mają dawać się importować do innych programów Microsoftu, na przykład do PowerPointa. Tam wyedytowany obiekt możemy obracać i pochylać, aby znaleźć dla niego optymalną pozycję. Prawdopodobnie taka funkcja trafi również do innych programów Microsoftu, na przykład do Worda.

Przestrzenne brzmienie i gry

Microsoft ma coś nowego również dla osób, które od tworzenia czegoś nowego preferują rozrywkę bierną: w przyszłości Windows w wersji standardowej będzie odtwarzał płyty Blu-ray z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos. Oprócz tego nowy Windows pozwoli na nowe, proste strumieniowanie gier do znajomych z bardziej dopracowaną funkcją współuczestnictwa i inter­akcji ze znajomymi, pozwalającą na przykład zadecydować im o kolejnej broni w grze.
Microsoft nie zdradził jeszcze dokładnego terminu premiery Crea­tors Update. Firma mówi o wiośnie 2017. Kto nie chce aż tak długo czekać, może pobrać sobie aktualną betę - wersję build 14959.

Paint 3D już teraz

Zostań betatesterem

Paint 3D jest aktualnie dostępny tylko dla testerów wersji beta. Możemy ją zainstalować, ale zróbmy to wyłącznie na pececie z Windows 10, który przeznaczony jest do celów testowych. Tak zdobędziemy betę Creators Update: w ustawieniach Windows klikamy na Aktualizacja i zabezpieczenia, Niejawny program testów systemu Windows, a następnie przy pozycji Pobierz kompilację Insider Preview klikamy na przycisk Rozpocznij i wykonujemy wyświetlane instrukcje. Ustawmy Szybkie wyświetlanie/ powiadamianie. Następnie restartu­jemy komputer. Ponownie otwieramy ustawienia Windows i klikamy na Aktualizacje i zabezpieczenia, Windows Update i Sprawdź aktualizacje. Jeśli aktualizacja nie pojawi się od razu, powtarzamy wyszukiwanie za kilka godzin. Sama instalacja aktualizacji trwa godzinę.

Ładowanie galerii

Aktualna beta zawiera już Painta 3D, ale jest jeszcze jedna przeszkoda. W Paincie normalnie po kliknięciu u góry po prawej stronie na ikonę z ludzikiem otrzymujemy dostęp do galerii Remix 3D i tym samym do setek przygotowanych wstępnie obiektów 3D. Jednak przy polskim Microsoft ID może pojawiać się tylko komunikat błędu. Pomimo to można sobie poradzić: w komunikacie błędu klikamy na Try again i po kliknięciach na Sign up tworzymy po prostu nowe Microsoft ID. Uważajmy, aby pod "Country" jako kraj podać na przykład USA. Wykonujemy kolejne wskazówki. Potem restartujemy Paint 3D, klikamy na ikonę ludzika i teraz otrzymujemy dostęp do galerii Remix 3D. Aby załadować obiekt, klikamy na strzałkę pod nim.

Jeszcze więcej software'owych nowości

  • Tylko w postaci filmu Microsoft zaprezentował nowe kreatywne oprogramowanie muzyczne. Groove Music Maker przypomina apple'owski GarageBand oraz Magix Music Maker.
  • Obiekty 3D wkrótce pojawią się w oprogramowaniu do prezentacji PowerPoint. Obiekty można będzie bardzo prosto obracać myszą i zmieniać ich kształt.
  • Odkąd pojawił się Twich, transmisje z gier cieszą się wielką popularnością. Microsoft dostrzega to i integruje z Windows serwis, który ma być prostszy i bardziej interaktywny.
  • Microsoft rozbudował pasek zadań: w przyszłości zapiszemy w nim kontakty ze zdjęciami. Aby wysłać komuś plik, po prostu przeciągniemy go na ikonę kontaktu.

Ile kosztuje Creators Update?

Creators Update oferuje mnóstwo ciekawych i prostych w użytkowaniu funkcji i co najważniejsze: dla użytkowników Windows 10 jest za darmo. Microsoft potrafi jednak też być drogi - świadczy o tym nowy sprzęt. Pod kreatywnym mottem "Imagine what you'll do" (Wyobraź sobie, co zrobisz) szef działu Hardware Microsoftu  Panos Panay zaprezentował w Nowym Jorku sporo technicznych nowości i tym samym ukradł show nawet Apple: najciekawsze urządzenie Microsoftu to Surface Studio - ten komputer All-in-One to atak wymierzony prosto w Apple. Supermocny sprzęt skierowany jest przede wszystkim do stałej klienteli firmy z Cupertino: użytkowników profesjonalnych, takich jak graficy i projektanci. Komputer Świat miał już okazję wypróbować Surface Studio.

Jak iMac - tylko zupełnie inaczej

Surface Studio napędzany jest mocnymi intelowskimi procesorami z generacji Skylake, a klient może wybrać nawet 32 GB pamięci operacyjnej. Za wydajność grafiki w topowym modelu odpowiada Nvidia GeFroce GTX 980M. Hardware, w przeciwieństwie do innych komputerów AiO, nie jest ulokowany za ekranem, tylko w podstawce. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie pozostaje smukłe i elastyczne.
Największą sensacją są jednak zawiasy: opracowana przez zespół niemieckiego prominentnego projektanta Ralfa Groene wyrafinowana konstrukcja ze sprężynami zapewnia, że użytkownik może ważący prawie dziesięć kilogramów ekran dotykowy położyć płasko przed sobą - Microsoft nazywa to "trybem studio", a przejście do niego z trybu desk­topowego odbywa się zadziwiająco łatwo.
Pomimo to Surface Studio stoi na stole tak stabilnie, że użytkownik podczas pracy rysikiem w trybie "surface pen" niemal może się na nim oprzeć. Choć podobieństwom do Apple iMaca trudno zaprzeczyć, to Microsoft jest o krok dalej i stworzył pierwszy desktopowy komputer, w którym ekran dotykowy ma sens.
Dotykowy monitor o przekątnej 28 cali ma tylko centymetr gruboś­ci i aż 13,8 miliona pikseli. Nie zabrakło dobrych pomysłów, jak choćby zintegrowane mikrofony do głosowego sterowania Cortaną czy kamery do Windows Hello i wideorozmów. Ciekawa nowość: Microsoft zaprezentował także Surface Dial, który wyglądem przypomina gałkę regulatora głośności i pozwala na planie okręgu wyświetlać funkcje na wyświetlaczu. Ale to wszystko ma swoją cenę: Surface Studio jest jak na razie dostępny tylko w USA, a ceny zaczynają się od 3000 dolarów!

Stary nowy Surface Book

Trochę bardziej przystępny cenowo jest zreformowany Surface Book, który ma teraz ulepszoną, rzekomo dwa razy wydajniejszą jednostkę graficzną i mocniejszy akumulator. Ponieważ nowa generacja CPU Intela (Kaby Lake) nie obejmuje na razie najwydajniejszych modeli, Microsoft stawia jeszcze na procesory Skylake.
Najtańszy nowy Surface Book (z SSD 256 GB i 8 GB pamięci RAM) amerykańscy klienci mogą już kupić za 2399 dolarów. Do Polski sprzęt ma trafić dopiero w przyszłym roku i na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował.
Na marginesie: obniżono cenę tabletu Surface Pro 4, która rozpoczyna się teraz od 899 dolarów.

Podsumowanie

Niecodziennie się zdarza, że Microsoft zostawia w tyle zarówno Apple, jak i Google: prezentacja i nowości pokazane przy okazji Windows 10 Creators Update są przekonujące. Aplikacje takie jak nowy Paint oferują wiele możliwości kreatywnych, nie tylko w 3D. A Surface Studio to nowy rodzaj komputera kreatywnego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ogóle nie poruszono tematu smartfonów z Windows. Nowe urządzenia z Windows 10 Mobile mają się pojawić w roku 2017, ale chyba raczej w formie minitabletów niż telefonów komórkowych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Template by:

Free Blog Templates