Oto ranking najlepszych i najpopularniejszych programów do odzyskiwania danych, zarówno utraconych plików różnego rodzaju, jak i danych dostępowych i kluczy produktów.
Język polski możemy wybrać jeszcze podczas instalacji lub po zainstalowaniu programu, klikając na Options. Zaraz po uruchomieniu automatycznie włącza się kreator, w którym możemy zdecydować, jakie dane i z jakiego nośnika chcemy odzyskać i czy Recuva ma włączyć głębokie skanowanie (może potrwać nawet koło godziny). Kreator rozpoczyna wyszukiwanie plików do odzyskania. Jeśli zamkniemy okno kreatora, zostaniemy przełączeni do widoku okna programu. Możemy przełączyć się na widok zaawansowany, w którym również możemy wygodnie wskazać nośnik, typ skanowania i rodzaj danych. Klikając na Opcje, na zakładce Ogólne możemy wybrać rodzaj widoku: Widok listy, Widok drzewa albo Widok miniatur. Program pokazuje podgląd zaznaczonego pliku (jeśli jest dostępny, co niestety nie zawsze jest możliwe). Aby uruchomić odzyskiwanie, zaznaczamy plik lub pliki i klikamy na Odzyskaj. Należy pamiętać, by nie przywracać plików na ten sam nośnik, na którym zostały utracone - zmniejsza to szanse na poprawne odzyskanie danych.
WirelessKeyView nie wymaga instalacji, program możemy przechowywać na przykład na pendrivie. Wystarczy uruchomić aplikację, a w jej oknie zobaczymy informacje o sieciach dostępne na danym urządzeniu. Odzyskane dane możemy łatwo kopiować lub otworzyć w Notatniku. Aby zobaczyć więcej szczegółów na temat danej sieci, zaznaczamy ją i klikamy na ikonę Właściwości u góry okna. Według domyślnych ustawień WirelessKeyView pokazuje klucze Wi-Fi aktualnie zalogowanego użytkownika. W opcjach zaawansowanych można to zmienić i wybrać na przykład Ładuj klucze ze zdalnego systemu (wymagane są uprawnienia administratora i IP zdalnego komputera).
Gdy klikniemy na przycisk MS Office, po chwili zobaczymy okno zawierające klucz pakietu biurowego Office, oczywiście jeśli mamy go zainstalowanego w komputerze. Program pozwala kopiować dane dostępowe (przycisk Copy), zapisywać je do pliku tekstowego (przycisk Save lub Save Above Info) oraz szyfrować (przycisk Encrypt and Save) - zaszyfrowane dane dostępowe możemy skopiować i zapisać, nie ryzykując, że dostaną się w niepowołane ręce.
Program pobieramy jako archiwum ZIP. Po rozpakowaniu wystarczy uruchomić plik EXE. Od razu zobaczymy w oknie aplikacji zarówno adresy witryn, do których się logowaliśmy, jak i nazwy użytkownika i hasła - wystarczy przewinąć widok w prawa stronę. Co ciekawe, program wyświetla także informację o dacie utworzenia hasła. Można też zaznaczyć kliknięciem wybraną pozycję i kliknąć na ikonę Właściwości u góry okna - wtedy zobaczymy wszystkie dane dotyczące wskazanego serwisu w jednym oknie. Hasła i loginy możemy wygodnie kopiować. Można też zapisać je do pliku tekstowego. Ponieważ program nie wymaga instalacji, możemy go trzymać na przykład na pendrivie.
Ciekawostką jest to, że w nowej wersji program ChromePass obsługuje także przeglądarkę Vivaldi, dosyć nowy, ciekawy program rozwijany przez jednego z byłych szefów Opery.
Uwaga! W dziale Download Komputer Świata znajdziemy także analogicznie działający program do odzyskiwania haseł zapisanych w przeglądarce Mozilla Firefox - jest to aplikacja o nazwie PasswordFox.
Program pozwala odzyskiwać między innymi pliki w formatach TIFF, GIF, JPEG, BMP, PNG, Canon CRW oraz WAV, AVI i MOV. O wybór języka aplikacja prosi zaraz po zakończeniu instalacji - jest dostępny język polski. Korzystanie z programu jest bardzo proste: wskazujemy nośnik, miejsce docelowe, gdzie mają zostać zapisane odzyskane pliki, możemy podać pierwszy człon nazwy dla odzyskanych plików i klikamy na Start. W każdej chwili możemy przerwać wyszukiwanie i odzyskiwanie, klikając na Anuluj (skanowanie może trwać dość długo w zależności od wielkości skanowanego obszaru, jest też dosyć obciążające dla komputera). Aplikacja jest już od dawna na rynku, co widać po jej wyglądzie. Działa jednak także w nowej wersji Windows 10.
Kiedy struktura partycji na dysku twardym została zmieniona lub uszkodzona, można skorzystać z funkcji skanowania - zaznaczamy wybrany nośnik w oknie programu i klikamy na polecenie Scan u góry okna. W wypadku uszkodzenia sektorów dysku twardego R-Studio może skopiować całą zawartość dysku lub jej część do pliku obrazu (Create Image u góry okna), a następnie przetworzyć plik obrazu w celu odzyskania danych.
Uwaga! W dziale Download Komputer Świata dostępna jest wersja demo, która pozwala na przeskanowanie dysku i odzyskanie plików nie większych niż 256 KB.
Recuva
Bardzo dobry, łatwy w obsłudze i chwalony za skuteczność program do odzyskiwania danych. Najbardziej oczywisty wybór, jeśli potrzebujemy przywrócić dane omyłkowo skasowane czy utracone w wyniku awarii. Jego producentem jest Piriform, znany dzięki świetnemu CCleanerowi, który jest kompleksowym rozwiązaniem do porządkowania dysku i systemu. Recuva pomaga odzyskać wszystkie rodzaje plików: zdjęcia, muzykę, dokumenty, filmy, e-maile. Radzi sobie między innymi z nośnikami wielokrotnego zapisu, jak karty pamięci czy pendrive'y, z uszkodzonymi i sformatowanymi dyskami. Przywraca pliki usunięte z kosza. Pozwala na przeprowadzanie głębokiego skanowania.Język polski możemy wybrać jeszcze podczas instalacji lub po zainstalowaniu programu, klikając na Options. Zaraz po uruchomieniu automatycznie włącza się kreator, w którym możemy zdecydować, jakie dane i z jakiego nośnika chcemy odzyskać i czy Recuva ma włączyć głębokie skanowanie (może potrwać nawet koło godziny). Kreator rozpoczyna wyszukiwanie plików do odzyskania. Jeśli zamkniemy okno kreatora, zostaniemy przełączeni do widoku okna programu. Możemy przełączyć się na widok zaawansowany, w którym również możemy wygodnie wskazać nośnik, typ skanowania i rodzaj danych. Klikając na Opcje, na zakładce Ogólne możemy wybrać rodzaj widoku: Widok listy, Widok drzewa albo Widok miniatur. Program pokazuje podgląd zaznaczonego pliku (jeśli jest dostępny, co niestety nie zawsze jest możliwe). Aby uruchomić odzyskiwanie, zaznaczamy plik lub pliki i klikamy na Odzyskaj. Należy pamiętać, by nie przywracać plików na ten sam nośnik, na którym zostały utracone - zmniejsza to szanse na poprawne odzyskanie danych.
Plusy
- Możliwość przeprowadzenia głębokiego skanowania
- Funkcja podglądu
- Łatwa obsługa
- Szybkie działanie
- Polska wersja językowa
Minusy
- Podgląd nie zawsze jest możliwy
- Nie zawsze łatwo jest się zorientować w wynikach skanowania
WirelessKeyView
Bardzo łatwy w obsłudze program do odzyskiwania haseł do sieci Wi-Fi. Przydatny, kiedy chcemy na nowo skonfigurować połączenie z internetem w laptopie, smartfonie czy tablecie, a zapomnieliśmy, jakie hasło zostało użyte przy konfiguracji routera.WirelessKeyView nie wymaga instalacji, program możemy przechowywać na przykład na pendrivie. Wystarczy uruchomić aplikację, a w jej oknie zobaczymy informacje o sieciach dostępne na danym urządzeniu. Odzyskane dane możemy łatwo kopiować lub otworzyć w Notatniku. Aby zobaczyć więcej szczegółów na temat danej sieci, zaznaczamy ją i klikamy na ikonę Właściwości u góry okna. Według domyślnych ustawień WirelessKeyView pokazuje klucze Wi-Fi aktualnie zalogowanego użytkownika. W opcjach zaawansowanych można to zmienić i wybrać na przykład Ładuj klucze ze zdalnego systemu (wymagane są uprawnienia administratora i IP zdalnego komputera).
Plusy
- Bardzo łatwa obsługa
- Duża skuteczność
- Bardzo lekki program, nie wymaga instalacji
- Nie wymaga instalacji
- Język polski
Minusy
- Bardzo skromny wygląd
Win Keyfinder
Również bardzo łatwy w obsłudze program do odzyskiwania danych dostępowych - czyli w tym wypadku kluczy produktów firmy Microsoft. Nie wymaga instalacji. Praktycznie nie wymaga tez obsługi. Wystarczy po prostu uruchomić aplikację, by od razu zobaczyć dane na temat systemu, w tym klucz.Gdy klikniemy na przycisk MS Office, po chwili zobaczymy okno zawierające klucz pakietu biurowego Office, oczywiście jeśli mamy go zainstalowanego w komputerze. Program pozwala kopiować dane dostępowe (przycisk Copy), zapisywać je do pliku tekstowego (przycisk Save lub Save Above Info) oraz szyfrować (przycisk Encrypt and Save) - zaszyfrowane dane dostępowe możemy skopiować i zapisać, nie ryzykując, że dostaną się w niepowołane ręce.
Plusy
- Bardzo łatwa obsługa
- Lekki, sprawnie działający program
- Nie wymaga instalacji
Minusy
- Brak polskiej wersji językowej
ChromePass
Bardzo prosty, lekki program do odzyskiwania haseł zapamiętanych przez przeglądarkę Google Chrome. Może się bardzo przydać, jeśli w ramach porządków wyczyścimy zapisane przez przeglądarkę hasła i okaże się, że ich nie pamiętamy, albo jeśli zechcemy zalogować się do ulubionych serwisów na nowym laptopie, a podglądanie haseł na starym sprzęcie nic nie da, bo są one ukryte pod gwiazdkami. ChromePass działa analogicznie jak opisany wcześniej WirelessKeyView.Program pobieramy jako archiwum ZIP. Po rozpakowaniu wystarczy uruchomić plik EXE. Od razu zobaczymy w oknie aplikacji zarówno adresy witryn, do których się logowaliśmy, jak i nazwy użytkownika i hasła - wystarczy przewinąć widok w prawa stronę. Co ciekawe, program wyświetla także informację o dacie utworzenia hasła. Można też zaznaczyć kliknięciem wybraną pozycję i kliknąć na ikonę Właściwości u góry okna - wtedy zobaczymy wszystkie dane dotyczące wskazanego serwisu w jednym oknie. Hasła i loginy możemy wygodnie kopiować. Można też zapisać je do pliku tekstowego. Ponieważ program nie wymaga instalacji, możemy go trzymać na przykład na pendrivie.
Ciekawostką jest to, że w nowej wersji program ChromePass obsługuje także przeglądarkę Vivaldi, dosyć nowy, ciekawy program rozwijany przez jednego z byłych szefów Opery.
Uwaga! W dziale Download Komputer Świata znajdziemy także analogicznie działający program do odzyskiwania haseł zapisanych w przeglądarce Mozilla Firefox - jest to aplikacja o nazwie PasswordFox.
Plusy
- Bardzo łatwa obsługa
- Duża skuteczność
- Bardzo lekki program, nie wymaga instalacji
- Nie wymaga instalacji
- Język polski
Minusy
- Bardzo skromny wygląd
Digital Image Recovery
Specjalny program do odzyskiwania zdjęć i filmów skasowanych z kart pamięci aparatów fotograficznych (pod warunkiem, że w miejscu skasowanych fotek nie zostały zapisane nowe - wtedy odzyskiwanie może się nie powieść). Digital Image Recovery obsługuje karty typu: SD, Flash Card, SmartMedia, MemoryStick i Micro Drive. Czytnik kart pamięci musi być widoczny w komputerze jako jeden z dysków.Program pozwala odzyskiwać między innymi pliki w formatach TIFF, GIF, JPEG, BMP, PNG, Canon CRW oraz WAV, AVI i MOV. O wybór języka aplikacja prosi zaraz po zakończeniu instalacji - jest dostępny język polski. Korzystanie z programu jest bardzo proste: wskazujemy nośnik, miejsce docelowe, gdzie mają zostać zapisane odzyskane pliki, możemy podać pierwszy człon nazwy dla odzyskanych plików i klikamy na Start. W każdej chwili możemy przerwać wyszukiwanie i odzyskiwanie, klikając na Anuluj (skanowanie może trwać dość długo w zależności od wielkości skanowanego obszaru, jest też dosyć obciążające dla komputera). Aplikacja jest już od dawna na rynku, co widać po jej wyglądzie. Działa jednak także w nowej wersji Windows 10.
Plusy
- Bardzo prosta obsługa
- Polska wersja językowa
Minusy
- Obciąża komputer
- Dosyć wolno działa
- Mało atrakcyjny wygląd
R-Studio
Jedno z lepszych narzędzi do odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków. Ten zaawansowany w porównaniu z innym aplikacjami w tym zestawieniu program jest przeznaczony do przywracania plików utraconych przede wszystkim w wyniku formatowania, uszkodzenia czy skasowania partycji na lokalnych i sieciowych dyskach twardych, a także uszkodzenia sektorów dysku. Obsługuje dyski RAID. Sprawdza się też w wypadku plików usuniętych z pominięciem kosza lub wykasowanych z kosza. Przywraca też oczywiście dane utracone z powodu ataku wirusów czy awarii zasilania.Kiedy struktura partycji na dysku twardym została zmieniona lub uszkodzona, można skorzystać z funkcji skanowania - zaznaczamy wybrany nośnik w oknie programu i klikamy na polecenie Scan u góry okna. W wypadku uszkodzenia sektorów dysku twardego R-Studio może skopiować całą zawartość dysku lub jej część do pliku obrazu (Create Image u góry okna), a następnie przetworzyć plik obrazu w celu odzyskania danych.
Uwaga! W dziale Download Komputer Świata dostępna jest wersja demo, która pozwala na przeskanowanie dysku i odzyskanie plików nie większych niż 256 KB.
Plusy
- Zaawansowane możliwości
Minusy
- Ograniczenie wielkości przywracanych danych w wersji demo
- Mało intuicyjna obsługa
- Brak polskiej wersji językowej
0 komentarze:
Prześlij komentarz