Windows 10 jest standardowo wyposażony we wbudowane aplikacje, ale całkiem sporo spośród nich wciąż warto zastąpić bardziej funkcjonalnymi, udostępnianymi bezpłatnie programami o większych możliwościach.
Na płycie dołączonej do Komputer Świata Special 2/2016 znajdziemy wybór sprawdzonych i wartych wypróbowania programów do Windows 10. Proponowane na kolejnych stronach zamienniki aplikacji wbudowanych w system to jednak tylko część zawartości krążka. Jeśli na przykład klasyczny GIMP okaże się narzędziem zbyt skomplikowanym jako zamiennik systemowego Painta, warto przyjrzeć się innym programom graficznym. Na płycie znajdziemy między innymi Pixlr, który pozwala łatwo nakładać efektowne filtry na fotografie, oraz prosty w obsłudze i bardzo funkcjonalny Photoscape.
Na płycie dołączonej do Komputer Świata Special 2/2016 znajdziemy wybór sprawdzonych i wartych wypróbowania programów do Windows 10. Proponowane na kolejnych stronach zamienniki aplikacji wbudowanych w system to jednak tylko część zawartości krążka. Jeśli na przykład klasyczny GIMP okaże się narzędziem zbyt skomplikowanym jako zamiennik systemowego Painta, warto przyjrzeć się innym programom graficznym. Na płycie znajdziemy między innymi Pixlr, który pozwala łatwo nakładać efektowne filtry na fotografie, oraz prosty w obsłudze i bardzo funkcjonalny Photoscape.
Na DVD jest zresztą o wiele więcej niż tylko zamienniki aplikacji systemowych. Windows 10 standardowo nie jest wyposażony w żaden pakiet biurowy - a na płycie znajdziemy aż trzy! Warto więc zapoznać się z całą zawartością płyty.
Przeglądarka WWW
Google Chrome zamiast Edge
Edge, opracowany przez Microsoft następca Internet Explorera, jest programem o wielu ciekawych możliwościach, niemniej choćby z powodu braku obsługi jakichkolwiek rozszerzeń warto do codziennego surfowania po witrynach webowych zastąpić go bardziej funkcjonalną i najpopularniejszą obecnie przeglądarką internetową: Google Chrome. Pamiętajmy jednak, że pod koniec lipca, kiedy Windows 10 otrzyma dużą aktualizację o nazwie Windows 10 Anniversary Update, funkcjonalność Edge znacznie wzrośnie - otrzyma on między innymi możliwość korzystania z rozszerzeń oraz wiele dodatkowych funkcji. Dopóki jednak aktualizacji Anniversary Update nie ma, wygodniej nam będzie przeglądać witryny internetowe, używając Google Chrome.
Zmiana domyślnej przeglądarki w Windows 10
Windows 10 charakteryzuje się dużo bardziej restrykcyjnym (względem aplikacji) mechanizmem ustawiania danego programu jako aplikacji domyślnej do konkretnego działania. Na przykład w przypadku Google Chrome, nawet jeżeli zainstalujemy tę przeglądarkę, zaznaczając w jej instalatorze opcję Ustaw jako przeglądarkę domyślną, to Windows 10 i tak w dalszym ciągu za przeglądarkę domyślną będzie uznawał program Edge. Przeczytajmy, jak zmienić domyślną przeglądarkę w systemie Windows 10.
1. Używając skrótu klawiaturowego Start+I, wywołujemy na okno Ustawienia, w którym klikamy na element System, a następnie z lewej strony okna System klikamy na pozycję Aplikacje domyślne.
2. Po prawej stronie okna System klikamy na pozycję Microsoft Edge, co spowoduje rozwinięcie listy zainstalowanych w systemie przeglądarek WWW. Wybieramy z tej listy Google Chrome.
Od tej pory kliknięcie na odsyłacz internetowy będzie powodowało uruchomienie właśnie tej przeglądarki, a nie Edge.
3. Gdy w przyszłości zechcemy ponownie ustawić Edge jako domyślną przeglądarkę, postępujemy analogicznie, z tą różnicą że z listy przeglądarek wybieramy po prostu Edge.
Edge to nowa przeglądarka internetowa wbudowana w Windows 10, następca Internet Explorera. Ma sporo nowych, ciekawych funkcji, między innymi pozwala na robienie notatek na przeglądanych witrynach i na sporządzanie list stron do przeczytania na później.
Optymalizacja
Process Explorer zamiast Menedżera zadań
Menedżer zadań jest w Windows od dawna. Aplikacja ta często stanowiła jedyny ratunek w sytuacji, gdy jakiś program w systemie się zawiesił i w żaden sposób nie dawało się go zamknąć. Menedżer zadań dostarcza wielu informacji na temat stanu systemu i działających w nim aplikacji oraz usług.
Program ten został znacznie ulepszony i zmodernizowany, ale wciąż nie dorównuje możliwościamiProcess Explorerowi.
Process Explorer to bezpłatny program dostarczający bardzo rozbudowanego zestawu informacji o stanie systemu i wszystkich programach, usługach i procesach. Dużą zaletą Process Explorera jest to, że lista działających w systemie elementów jest przedstawiona jako struktura drzewiasta. Dzięki temu od razu widać, jaka jest hierarchia programów i usług w systemie, który program zależy od którego itp. Process Explorer ma użyteczną funkcję pozwalającą łatwo stwierdzić, jaki proces jest odpowiedzialny za konkretne okno, które widzimy na pulpicie. Wystarczy myszą przeciągnąć nad nie wskaźnik widoczny na pasku narzędziowym Process Explorera.
Dzięki nowemu Menedżerowi zadań łatwo możemy sprawdzić na przykład, jaki procent mocy obliczeniowej procesora zużywa dany program czy ile pamięci zajmuje.
Odtwarzacz wideo
VLC media player zamiast aplikacji Filmy i TV
Standardowym odtwarzaczem wideo w Windows 10 jest uniwersalna aplikacja o nazwie Filmy i TV. Poprawnie odtwarza najpopularniejsze formaty, ma prosty w obsłudze interfejs, ale funkcjonalnie znacznie odbiega od powszechnie używanych odtwarzaczy, takich jak VLC media player (32- / 64-bit). VLC to jeden z najczęściej używanych odtwarzaczy, i to nie tylko na komputerach, ale też na urządzeniach mobilnych (Android, iOS). Odtwarza wszystko i jest zupełnie bezproblemowy.
Błyskawiczny zrzut ekranu z filmu
Jeżeli podczas oglądania filmu w VLC zechcemy utrwalić scenę w formie zrzutu ekranu, wystarczy w trakcie seansu wcisnąć skrót klawiaturowy Shift+S. W oknie programu zobaczymy przez kilka sekund przechwyconą miniaturę i komunikat informujący o zapisie pliku. Pliki graficzne w formacie PNG są stanardowo zapisywane w systemowym folderze Obrazy, a ich nazwy - generowane automatycznie - zawsze zaczynają się od vlcsnap.
Filmy i TV to dość prosta aplikacja Windows do odtwarzania filmów zapisanych na dysku i zarządzania nimi. Pozwala szybko wyszukiwać filmy z biblioteki wideo. Jest krytykowana za to, że nie obsługuje płyt CD/DVD z filmami. Nie radzi sobie też z napisami.
Odtwarzacz muzyki
AIMP zamiast aplikacji Muzyka Groove
Odtwarzacz Muzyka Groove, pomyślany głównie jako część niedostępnej w Polsce internetowej usługi muzycznej Groove, jest w naszym kraju produktem niepełnowartościowym - nie daje dostępu do pełnego zestawu funkcji, jakie w nim zaprojektowano.
Świetną alternatywą jest popularny i lubiany AIMP. Aplikacja ta nie tylko pełni rolę odtwarzacza audio i obsługuje wszystkie używane formaty, ale też ma wbudowany edytor tagów, konwerter, moduł rejestracji dźwięku i funkcję pozwalającą na nagrywanie płyt CD-Audio.
Zarządzanie kolekcją
1. Aby zaimportować przechowywane na dysku pliki muzyczne, w oknie AIMP-a klikamy na symbol +lub wciskamy klawisz Insert.
2. W oknie Dodawanie plików klikamy najpier
3. Po dodaniu folderu z muzyką zostanie on wyświetlony na liście. Klikamy na Aktualizuj, aby program zaktualizował bazę piosenek, odczytując informacje o utworach znajdujących się we wskazanych miejscach.
4. Od tej pory z programu mamy dostęp do całego zbioru muzyki ze wskazanych miejsc. Pozostaje nam tylko włączyć odtwarzanie.
Muzyka Groove to wbudowany w Windows odtwarzacz muzyki zapisanej lokalnie, ale nie tylko. Stanowi również interfejs dla należącej do Microsoftu internetowej usługi muzycznej Groove - niedostępnej w Polsce.
Przeglądarka grafiki
IrfanView zamiast aplikacji Zdjęcia
Otwarcie jakiegokolwiek pliku z cyfrowym zdjęciem w standardowo skonfigurowanym Windows 10 zakończy się najprawdopodobniej uruchomieniem wbudowanej w system uniwersalnej aplikacji Zdjęcia. Program ten, choć oferuje szereg przydatnych funkcji, to w roli szybkiej przeglądarki grafiki niezbyt dobrze się spisuje.
Dobrym zamiennikiem jest popularna i od wielu lat rozwijana aplikacja IrfanView (32- / 64-bit,spolszczenie). Program ten jest jedną z najszybszych przeglądarek zdjęć, a jego zalety to na przykład: bardzo szeroki zakres obsługiwanych formatów zdjęć i plików graficznych, przetwarzanie wsadowe (możliwość hurtowej modyfikacji wielu zdjęć, na przykład zmiany nazwy czy konwersji formatu), moduł optymalizacji jakości, wbudowany prosty edytor graficzny czy wreszcie cecha najbardziej chyba lubiana przez użytkowników - szybkość działania.
Za pomocą aplikacji Zdjęcia można wyświetlać i edytować zdjęcia zapisane na dysku oraz w usłudze OneDrive.
Kompresja/dekompresja
7-Zip zamiast systemowej obsługi archiwów
Aby w Windows 10 na przykład rozpakować plik, wystarczy po prostu kliknąć na archiwum prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać z wyświetlonego menu polecenie Wyodrębnij wszystkie…
Niestety, systemowy mechanizm obsługujący skompresowane archiwa ma jedną, ale znaczącą wadę - nie rozpoznaje powszechnie stosowanego formatu kompresji RAR. Jeżeli w systemie Windows 10 pobierzemy z internetu albo otrzymamy inną drogą skompresowane pliki z rozszerzeniem .rar, za pomocą funkcji systemowych nic z tym plikiem nie zrobimy.
Ratunkiem w takiej sytuacji jest bardzo dobry zamiennik - popularny program do obsługi plików skompresowanych i kompresji danych o nazwie 7-Zip (32- / 64-bit). Aplikacja ma własny interfejs, ale najwygodniej korzysta się z niej w taki sam sposób, jak z funkcji systemowych, to jest za pośrednictwem menu kontekstowego.
Aby rozpakować skompresowane archiwum za pomocą 7-Zip, wystarczy kliknąć na plik prawym przyciskiem myszy, następnie wybrać z menu kontekstowego kolejno 7-Zip i Wypakuj tutaj.
Wbudowana w system funkcja obsługi skompresowanych archiwów działa zasadniczo dobrze. W Windows 10, aby skompresować lub rozpakować skompresowane pliki, należy posłużyć się poleceniami z menu kontekstowego.
Edytor grafiki
GIMP zamiast Painta
Windows od zawsze był systemem, w którym brakowało funkcjonalnego programu do obróbki grafiki. Niestety, Windows 10 nie przynosi w tym zakresie oczekiwanej rewolucji. Wbudowany w najnowszy system program Paint, chociaż zmodernizowany w stosunku do poprzednich edycji oferowanych ze starszymi generacjami Windows, wciąż jest niezbyt przyjazny w obsłudze i ma niewielki zestaw funkcji.
Dlatego warto zastąpić systemowego Painta znacznie bardziej funkcjonalnym narzędziem. Dobrą propozycją dla wszystkich, którzy potrzebują zaawansowanego i darmowego programu do edycji grafiki, jest GIMP. Jeżeli jednak program ten wyda się nam zbyt skomplikowany, na płycie dołączonej do tego wydania znajdziemy prostsze edytory, takie jak Pixlr czy Photoscape. Są one łatwiejsze w obsłudze i mimo że uboższe funkcjonalnie od GIMP-a, wciąż znacznie lepsze od systemowego Painta.
Paint to wbudowany w Windows program do rysowania, kolorowania i edytowania obrazów. Można go używać do dodawania tekstu i elementów graficznych do innych obrazów, na przykład do zdjęć zrobionych aparatem cyfrowym.
Backup
EaseUS Todo Backup zamiast funkcji systemowych
Windows 10 oferuje dwa niezależnie działające mechanizmy tworzenia kopii zapasowych.
Pierwszy to znane z Windows 8/8.1 rozwiązanie o nazwie Historia plików. Konfigurujemy je za pomocą nowej w Windows 10 aplikacji Ustawienia.
Drugim systemowym programem pozwalającym na planowanie tworzenia automatycznych kopii zapasowych danych jest znany z Windows 7 moduł Panelu sterowania Kopia zapasowa i przywracanie. Oba rozwiązania są jednak mało intuicyjne i niezbyt elastyczne.
Jeżeli chcemy mieć większą swobodę wyboru, jakie dane mają być chronione, w jaki sposób i gdzie mają być zapisywane ich kopie, warto skorzystać z EaseUS Todo Backup Free. Uwaga! Program ten podczas instalacji może zostać zablokowany przez filtr SmartScreen, ale jest to fałszywy alarm. Program pozwala łatwo tworzyć kopie całych dysków i partycji, wybranych plików i całego systemu. Możemy skorzystać z funkcji klonowania dysków, przydatnej, gdy na przykład zechcemy zastąpić starszy i powolny dysk twardy znacznie szybszym nośnikiem SSD. Funkcje programu wywołujemy, klikając na ikony w górnej części okna głównego.
W Windows 10 za kopie zapasowe odpowiada funkcja Historia plików oraz moduł Panelu sterowania o nazwie Kopia zapasowa i przywracanie.
Nagrywanie płyt
AnyBurn zamiast systemowej funkcji
Systemowe funkcje nagrywania nośników optycznych są w Windows 10 - podobnie zresztą jak i w poprzedniej generacji systemu - zintegrowane z Eksploratorem plików. Po przeciągnięciu plików nad ikonę płyty otwiera się okno narzędzia Nagrywanie dysku. Potem wystarczy wybrać Używając odtwarzacza dysków CD/DVD i w oknie Eksploratora plików, po zaznaczeniu plików do nagrania, na zakładce Udostępnianie kliknąć na Nagraj na dysku CD.
Jeżeli chcemy wykonać takie operacje, jak na przykład kopiowanie płyt CD/DVD, nagrywanie płyt audio, nagrywanie plików obrazów na nośnik, zapis różnych plików i folderów na płytę CD/DVD czy konwersja piosenek z płyty CD-Audio na format MP3, potrzebujemy znacznie bardziej rozbudowanego narzędzia.
Dobrym wyborem będzie program AnyBurn. Aplikacja po zainstalowaniu i uruchomieniu wyświetla interfejs w języku angielskim, ale możemy to łatwo zmienić, klikając na Options, Languagei wybierając pozycję Polish (Polski).
Aby uruchomić narzędzie systemowe Nagrywanie dysku, wystarczy przeciągnąć plik lub folder, który chcemy nagrać, nad ikonę nagrywarki.
0 komentarze:
Prześlij komentarz