Różnią się one między sobą ceną, jakością wykonania, użytymi podzespołami, a także wielkością. Wbrew pozorom właśnie ten ostatni parametr wydaje się być ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu.
Niezależnie od producenta, laptopy z matrycą o określonej wielkości mają kilka wspólnych cech, takich jak waga czy wydajność. Dlatego ważną kwestią przed wyborem odpowiedniego sprzętu jest określenie, do czego ma nam służyć.
Laptopy 13-calowe - lekkie i wygodne
Jeszcze kilka lat temu sądzono, że przyszłość mobilnych komputerów należy do modeli 10-calowych. Po chwilowej modzie na te urządzenia zaczęto dostrzegać ich wady - mały ekran co prawda świetnie sprawdzał się w podróży, jednak nie nadawał się do kilkugodzinnej pracy przy biurku. Obecnie laptopy 10- i 11-calowe straciły na popularności na rzecz "odchudzonych" modeli 13-calowych. Lekkie i wciąż stosunkowo niewielkie urządzenia są dużo wygodniejsze w użytkowaniu, nie tracąc jednocześnie na swojej mobilności. Charakteryzuje je także dłuższy czas pracy baterii, przez co idealnie nadają się do biznesu, dla studentów, a także dla osób często znajdujących się w ruchu.
Laptopy 13-calowe nie są jednak pozbawione wad. Oprócz kilku modeli wyróżniających się na tle konkurencji (również pod względem cenowym), większość z 13-calowców cechuje się gorszą jakością wykonania oraz mniej wydajną pracą. Laptopy tego typu posiadają także uboższy zestaw portów oraz niewielkie możliwości rozbudowy. Słabo radzą sobie także z tekstem w wysokiej rozdzielczości. 13-calowe notebooki najczęściej pozbawione są także napędu oraz oddzielnego bloku numerycznego. Nieco odrębną grupą w tym zestawieniu, posiadającą lepsze parametry są coraz popularniejsze ultrabooki. Jeśli nie chcemy rezygnować z wydajności, warto też postawić na nieco droższe modele, takie jak Apple Macbook Air 13, Lenovo Yoga 900 czy Dell XPS 13.
Laptopy 15-calowe - najbardziej uniwersalne
Najpopularniejsza i najliczniejsza grupa na rynku. Modele 15-calowe (a także nieco mniejsze, 14-calowe) wydają się rozsądnym kompromisem pomiędzy mobilnością a wydajnością. Mimo większej wagi i rozmiarów w stosunku do poprzedniej grupy wciąż umożliwiają swobodne przenoszenie. Pozwalają także na zamontowanie znacznie wydajniejszych podzespołów (a także ich dalszej rozbudowy), dając także dużą powierzchnię roboczą ekranu. W większości przypadków mamy tu do czynienia z oddzielnym blokiem numerycznym, wpływającym na wygodę użytkowania. 15-calowe laptopy posiadają także standardowy zestaw pełnowymiarowych złączy oraz (w większości przypadków) napęd DVD i/lub Blu-Ray. Do ich wad, oprócz wspomnianej wcześniej, zwiększonej wagi, należy dodać relatywnie krótszy czas pracy baterii niż w laptopach 13-calowych.
15-calowce to obecnie najbardziej uniwersalne z dostępnych urządzeń. Świetnie sprawdzają się jako sprzęt biurowy, domowe centrum rozrywki, a nawet jako komputery do gry. Oczywiście o ich pełnych możliwościach decydują poszczególne parametry związane z wybraną przez nas półką cenową. Warto jednak zauważyć, że w tym segmencie nie brakuje zarówno specjalistycznych rozwiązań, jak i tanich, podstawowych opcji dla osób, które szukają sprzętu do podstawowych zadań.
Laptopy 17-calowe - sprzęt z wyższej półki
Modele 17-calowe znacznie częściej niż jako sprzęt mobilny, określane są mianem stacji roboczych. Są to największe i najcięższe laptopy na rynku, i przeznaczone w dużej mierze do pracy stacjonarnej. Duża powierzchnia robocza oraz wysoka wydajność sprawia, że w szerokiej mierze są to urządzenia dedykowane specjalistom i hobbystom. Modele te coraz częściej oferują rozszerzony zestaw portów, zwiększoną ilość złączy oraz możliwość rozbudowy sprzętu o dodatkowe podzespoły.
Laptopy 17-calowe są mało poręcze i nie nadają się do częstego przenoszenia. Dodatkowo mają krótki czas pracy baterii i nie należą do najtańszych modeli. Mimo to, dzięki wysokiej jakości wykonania oraz dużej wydajności, znajdują duże grono nabywców. Idealnie nadają się dla graczy (zwłaszcza tych bardziej wymagających), osób tworzących multimedia, a także profesjonalistów pracujących na oprogramowaniu o wysokich wymaganiach.
0 komentarze:
Prześlij komentarz