czwartek, 16 sierpnia 2018

Serwisowanie Windows krok po kroku: diagnostyka sprzętu

Zestaw programów na płycie Komputer Świata umożliwia samodzielne serwisowanie i naprawianie komputera. Oto jak korzystać z tych aplikacji.
Materiał będzie aktualizowany o kolejne porady
Dzięki pakietowi programów zamieszczonemu na DVD w nowym wydaniu Komputer Światazamiast oddawać komputer do serwisu albo zawracać głowę znajomym fachowcom, możemy sami skontrolować jego stan i naprawić wszelkie usterki. A jak to robić, tego dowiemy się z tego poradnika.
W jego pierwszej części przeczytamy, jak wykonać przegląd naszego sprzętu i poprawić komfort pracy z systemem. W drugiej natomiast poznamy sposoby rozwiązywania najczęstszych problemów z wykorzystaniem narzędzi, które znajdziemy na płycie.
Na DVD znajduje się aż 80 narzędzi podzielonych na 13 kategorii. Zdecydowaną większość z nich można uruchamiać z poziomu Windows, są jednak dostępne również gotowe narzędzia ratunkowe, które wymagają instalacji na nośniku przenośnym i dopiero wtedy będą przydatne w ratowaniu naszego sprzętu. Jedno z nich - All in One System Rescue Toolkit 2018 (czyli AiO) - można uruchomić bezpośrednio z płyty DVD w trakcie bootowania komputera. Dzięki temu narzędziu rozwiążemy wiele problemów różnego typu - zarówno podstawowych, jak również zaawansowanych.

Uruchamiamy narzędzie AiO w wersji Live

1. Umieszczamy płytę w napędzie i restartujemy komputer. Po wyświetleniu logo producenta komputera naciskamy klawisz włączający menu rozruchowe, czyli Boot Menu. Informacja, jaki to klawisz, powinna być widoczna u dołu ekranu. Najczęściej jest to F8, F9, F11, F12, Esc. Następnie wybieramy z Boot Menu opcję CD/DVD i naciskamy Enter.
2. Teraz powinien pojawić się ekran startowy narzędzia AiO z płyty Komputer Świata. Wystarczy wcisnąć klawisz Enter, a rozpocznie się uruchamianie systemu ratunkowego.
3. Po poprawnym uruchomieniu możemy zacząć korzystać z gotowych narzędzi do diagnostyki i naprawy naszego urządzenia.

Serwisowanie Windows krok po kroku

Diagnostyka sprzętu

Jeżeli niepokoi nas nieprawidłowe działanie komputera, przede wszystkim warto przeprowadzić podstawową diagnostykę sprzętu

Sprawdzamy dyski

CrystalDiskInfo to świetne narzędzie, które pomoże nam sprawdzić stan zdrowia dysków - HDD, SSD, a nawet tych podpiętych przez USB. W czasie rzeczywistym monitoruje działanie dysków i ich temperaturę. Jako podstawę wykorzystuje dane z systemu S.M.A.­R.T, czyli specjalnej technologii samodiagnozującej, w którą wyposażone są nośniki danych. Po uruchomieniu programu od razu zobaczymy informację o stanie wybranego nośnika. Jeżeli kolor z niebieskiego zmieni się na żółty, musimy przygotować się do wymiany dysku. Jeśli kolor jest czerwony, to stan dysku jest krytyczny i musimy wymienić go jak najszybciej. Jeżeli zepsuty dysk jest jeszcze na gwarancji, możemy go reklamować. Wtedy przyda nam się Numer seryjny dysku, który trzeba umieścić w zgłoszeniu. Jest on widoczny na środku interfejsu.

Sprawdzamy pamięć RAM

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotne dla pracy komputera są moduły RAM. Jakiekolwiek ich uszkodzenie może być powodem niespodziewanych restartów, zawieszeń systemu, niewłaściwego zapisywania plików. Dlatego bardzo ważne jest ich dokładne sprawdzenie. W tym zadaniu pomoże nam pakiet memtest86. Jest to profesjonalne narzędzie do testowania pamięci RAM. Nie można uruchomić tego programu w środowisku Windows. Działa poza systemem i uruchamia się od razu po BIOS/UEFI. Zanim z niego skorzystamy, musimy więc przygotować bootowalny nośnik USB lub płytę.
1. Podłączamy nośnik USB do komputera. Uwaga! Wszystkie dane na nim zapisane zostaną usunięte.
2. Po wypakowaniu archiwum z płyty uruchamiamy program imageUSB, zaznaczamy napęd USB w polu Step 1 i bez zmiany pozostałych ustawień klikamy na Write. Następnie wystarczy dwukrotnie kliknąć na Yes w celu potwierdzenia operacji utworzenia bootowalnego nośnika.
3. Po zakończeniu całego procesu możemy ponownie uruchomić komputer, ustawić priorytet bootowania z naszego nośnika USB (tak jak w kroku 1 w poradzie na stronie obok, z tym że zamiast CD/DVD wybieramy USB) i uruchomić narzędzie memtest86.
4. Pojawi się ekran startowy i po chwili automatycznie rozpocznie się proces testowania wszystkich dostępnych modułów pamięci.
5. Jeśli nasze pamięci są sprawne, pojawi się informacja Pass complete, no errors. W innym przypadku konieczne będzie reklamowanie modułów pamięci lub zakup nowych.

BTY-M47 MSI GS40 GS43VR 6RE GS40 6QE Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L15S4A01 L15L4A01 L15M4A01 Lenovo V4400 Ideapad 100- 15IBD Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
WDXOR 42Wh Dell Inspiron 15 5568 13 7368 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
3CRH3 3500mAh/42Wh Dell Inspiron 13 7368 15 5568 15 7000 7560 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
271J9 Dell Latitude 13 7000 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
HH44H DA90PM130 332-1833 Dell Inspiron 1521 1525 1526 1545 PA-10 Slim 90W Power zasilacz /Cord Zasilacze do laptopów
L13D3E31 LENOVO YOGA TABLET B8000 B8000-F 10" Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Template by:

Free Blog Templates