wtorek, 26 czerwca 2018

Poznaj najlepsze kombajny do optymalizacji Windows

Jeśli nie chcemy ręcznie cyzelować ustawień Windows i samemu zastanawiać się, jakie opcje poprawić i gdzie ich szukać, warto sięgnąć po programy – zestawy narzędzi do optymalizacji, które za nas zadbają o system – ulepszą go i przyspieszą. Oto wybór najlepszych darmowych narzędzi do automatycznego poprawiania Windows. Aż trzy z opisywanych programów powinny szczególnie zainteresować graczy.

Glary Utilities - kompleksowy pomocnik i szybka aktualizacja aplikacji

Glary Utilities to popularny pakiet narzędzi do optymalizacji i porządkowania Windows. Może też poprawiać bezpieczeństwo poprzez automatyczną kontrolę stanu aktualizacji zainstalowanych w systemie aplikacji.
Po zainstalowaniu aplikacji Glary Utilities jest ona domyślnie uruchamiana automatycznie. W oknie głównym są trzy podstawowe działy (górne menu: Podgląd, Konserwacja oraz Zaawansowane). W dolnej części okna do naszej dyspozycji jest zestaw ikon prowadzących na skróty do przydatnych funkcji, takich jak: optymalizacja autostartu, porządkowanie rejestru, czyszczenie dysku, porządkowanie menu kontekstowego, analizator dysku, menedżer procesów, menedżer deinstalacji, aktualizacja oprogramowania. Oto, jak z niego korzystać.
1. Na ikonie Aktualizacja oprogramowania jest wyświetlana liczba aplikacji, które wymagają aktualizacji (Glary Utilities po uruchomieniu dokonuje w tle analizy oprogramowania). Aby je sprawnie zaktualizować, klikamy na ikonę
2. Program ponownie skanuje system, a potem uruchamia domyślną przeglądarkę internetową i otwiera stronę serwisu Filepuma z listą aplikacji, dla których są nowsze wersje niż te, które mamy zainstalowane w naszym komputerze. Klikamy z prawej strony listy na strzałkę obok nazwy programu, by pobrać najnowszy pakiet instalacyjny.
Uwaga! Program Glary Utilities może wykryć również nowsze wersje komercyjnych programów, w takim przypadku jeżeli dysponujemy starszą pełną wersją programu, za którą zapłaciliśmy, to oczywiście nie ma sensu instalować nowszej wersji próbnej. Opisany mechanizm jest bardzo użyteczny przede wszystkim w wypadku oprogramowania bezpłatnego (freeware).

Toolwiz Care - wiele funkcji i przejrzysty interfejs

Toolwiz Care. Zaletą jest możliwość skorzystania z funkcji optymalizacyjnych bez potrzeby instalowania samego programu w systemie.
1. Po uruchomieniu instalatora aplikacji wyświetlone zostanie okno, w którym możemy tradycyjnie zainstalować program w systemie (przycisk Instaluj teraz) lub przejść od razu do funkcji optymalizacyjnych, klikając na przycisk Uruchom teraz. W tym drugim przypadku warto zaznaczyć pole wyboru Tworzenie punktu przywracania systemu.
2. Do głównych funkcji aplikacji prowadzą ikony w górnej części okna programu. Domyślnie aktywny jest moduł Sprawdź  - to od niego warto zacząć optymalizację systemu. Klikamy na przycisk Sprawdź.
3. Program skanuje system i pokazuje raport z wykrytymi błędami. Jeżeli chcemy przejść od razu do usunięcia problemów, wystarczy kliknąć na przycisk Napraw.
4. Możemy również przed naprawą sprawdzić, na czym polegają wykryte przez program błędy. W tym celu wystarczy obok konkretnego wpisu na liście kliknąć na odpowiadający mu przycisk Widok. Zostaniemy przekierowani do widoku, w którym program pokaże nam szczegóły.
5. Ciekawą funkcją programu jest możliwość dokładnego sprawdzenia czasu ładowania poszczególnych komponentów systemu podczas rozruchu komputera i Windows. W tym celu na górnym pasku ikon klikamy na element o nazwie Przyspiesz, a następnie klikamy na kartę Raport Autostartu.
6. Oprócz funkcji typowo sprzątających i optymalizacyjnych Toolwiz Care oferuje wiele przydatnych narzędzi, takich jak Niszczarka Plików, Generator Haseł czy szczególnie przydatne, gdy przypadkiem skasowaliśmy ważny plik - Odzyskiwanie Plików.

Razer Cortex - dopalacz gier

Razer Cortex to program optymalizacyjny przeznaczony przede wszystkim dla graczy. Podobnie jak opisany poniej NVIDIA GeForce Experience również wymaga założenia konta internetowego. W tym przypadku jest to konto Razer ID. Możemy je założyć bezpośrednio po zainstalowaniu aplikacji, klikając na widoczny w pierwszym widocznym oknie logowania odnośnik Create Account.
1. Po uruchomieniu programu i zalogowaniu się na konto Razer ID w oknie głównym aplikacji zobaczymy bibliotekę zainstalowanych na naszym komputerze gier.
Program może być wykorzystywany jako wygodne centrum zarządzania grami - mamy do nich wygodny dostęp z jednego okna. By uruchomić grę, wystarczy najechać kursorem na jej miniaturę i kliknąć na przycisk Play.
2. Funkcje optymalizacyjne Razer Cortex znajdziemy po kliknięciu w górnym pasku menu na Game Booster.
W oknie wyświet­lone zostaną wtedy trzy główne funkcje optymalizacyjne: zmiana opcji systemowych w celu ogólnej poprawy wydajności systemu (TWEAK), optymalizacja komponentów Windows w celu lepszego działania gier (BOOST) oraz defragmentacja danych gier (DEFRAG). Uruchomienie każdej z tych funkcji wymaga jedynie kliknięcia na właściwy przycisk, odpowiednio: Optimize, Boost lub Defrag.
3. Jeżeli chcemy sprawdzić, które dokładnie działania są przeprowadzane przez program, wystarczy kliknąć na odnośnik Configure widoczny pod każdą z funkcji. Spowoduje to wyświetlenie listy dokładnych czynności, jakie program wykona podczas optymalizacji.

NVIDIA GeForce Experience - automatyka dla graczy

NVIDIA GeForce Experience to program przeznaczony dla graczy, i to tych, którzy w swoich komputerach mają zainstalowane układy graficzne firmy NVIDIA. Aplikacja oferuje trzy główne funkcje: automatyczną optymalizację gier, utrzymywanie aktualności sterowników do układów graficznych zainstalowanych w konkretnym komputerze oraz możliwość udostępniania nagrań z własnych rozgrywek innym graczom z całego świata.
1. W oknie głównym aplikacji jesteśmy informowani o trzech głównych funkcjach. Aplikacja działa w sposób automatyczny. Aby rozpocząć proces optymalizacji, należy kliknąć na przycisk Rozpocznij.
2. Korzystanie z GeForce Experience wymaga połączenia z internetem i zalogowania się w aplikacji. Można tego dokonać na kilka sposobów widocznych w kolejnym oknie programu. Jeżeli mamy na przykład konto Google (Gmail), wystarczy kliknąć na przycisk Zaloguj się za pomocą konta Google.
3. Po wybraniu metody logowania wyświet­lone zostanie okno dialogowe, w którym wpisujemy nazwę (pseudonim), pod jaką chcemy być widoczni w społeczności użytkowników NVIDIA. Należy podać również swoją datę urodzenia (niektóre gry są dla dorosłych). Po wypełnieniu wymaganych pól klikamy na przycisk Zarejestruj.
4. Po zarejestrowaniu konta program proponuje włączenie funkcji automatycznej optymalizacji gier. Będzie to dotyczyć także gier instalowanych w przyszłości. Klikamy na Kontynuuj.
5. Aplikacja automatycznie wykryje zainstalowane w komputerze gry i dokona ich optymalizacji. Użytkownik nie musi nic robić. Jeśli w górnym lewym rogu miniatury gry widać zielony symbol, oznacza to, że gra została zoptymalizowana. Jeżeli widzimy szary symbol, GeForce nie rozpoznał ustawień danej gry. Najczęściej pomaga wtedy jej uruchomienie i zamknięcie. Grę można włączyć z okna programu - wystarczy najechać kursorem na jej miniaturę i kliknąć na Odtwórz.

Wise Game Booster - wyłącza zbędne procesy przed uruchomieniem gry

Wise Game Booster to program do automatycznego optymalizowania systemu Windows na potrzeby gier komputerowych. Program oferuje również ręczne dostosowanie ustawień peceta - możemy sami wybrać procesy i usługi systemowe, które zostaną zatrzymane na czas gry. Korzystając z wbudowanej opcji Przywróć, można cofnąć zmiany wprowadzone w systemie.
1. Podczas pierwszego uruchomienia Wise Game Booster pyta, czy ma wyszukać zainstalowane w komputerze gry. Klikamy na Tak.
2. Następnie aplikacja skanuje system pod kątem problemów z wydajnością. Można je szybko usunąć, klikając na wyświet­lany w oknie głównym przycisk Optymalizuj wszystko.
3. Jeżeli nie ufamy zbytnio pełnej automatyce, program umożliwia wgląd w sugerowane ustawienia naprawcze. Na przykład po kliknięciu na ikonę System wyświetlona zostanie lista proponowanych usprawnień. Możemy się na daną zmianę zgodzić, klikając na Optymalizuj, lub zignorować ją. Każdą zmianę możemy cofnąć, klikając na Przywróć obok jej opisu.
4. Zaletą Wise Game Boostera jest to, że w łatwy sposób pozwala zakończyć działanie programów, które nie są niezbędne, a działając w tle podczas grania niepotrzebnie zajmują zasoby komputera.
Gdy przejdziemy do karty Procesy, wyświetlona zostanie lista aktualnie uruchomionych w systemie procesów. Program wyraźnie zaznacza, czy dany proces można bezpiecznie zakończyć (patrz wpisy w kolumnie Sugestia. Kliknięcie na przycisk End zamyka dany proces i tym samym zwalnia zasoby, które mogą być wykorzystane przez uruchamianą grę.

C32-N750 Asus N750 N750JV N750 N750JK seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
245RR T0TRM H76MV 7D1WJ 91Wh/9cell Dell XPS 15 9530 Precision M3800 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
H76MV T0TRM 61Wh/6cell DELL Precision M3800 & XPS 15 9530 61Wh 11.1V Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
FL40 MOTOROLA DROID MAXX 2 XT1565 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
C31N1330 ASUS UX32LN-R4053H UX32LNR4053H UX32LN Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
YFDF9 Dell Latitude 3340 3350 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
C31N1330 ASUS UX32LN-R4053H UX32LNR4053H UX32LN Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Template by:

Free Blog Templates